2 stycznia 2025 roku w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Upata odbyło się uroczyste świętowanie jubileuszu 25 lat pracy duszpasterskiej pallotynów. Wydarzenie to zgromadziło licznych wiernych, współbraci oraz osoby zaangażowane w życie parafii i lokalnej społeczności. Głównym celebransem Eucharystii był ks. Gregory Schaffer, wikariusz generalny diecezji Ciudad Guayana. W koncelebrze uczestniczyli pallotyni z Guarenas: ks. Andrzej Tekieli – delegat przełożonego prowincjalnego, ks. Dawid Dziedzic, ks. Przemysław Brodowski oraz aktualny proboszcz parafii, ks. Tadeusz Popiołek.
Organizatorzy wydarzenia starannie wybrali godzinę Mszy świętej na 18:00, co pozwoliło uniknąć rozproszenia uwagi wiernych przez ulewny deszcze i rozpoczynające się już obchody karnawałowe. Kazanie ks. Gregory’ego Schaffera skupiło się na roli charyzmatu św. Wincentego Pallottiego oraz znaczeniu wkładu pallotynów w rozwój Kościoła w Upata przez ostatnie 25 lat.
W czasie celebracji każdy z koncelebransów miał okazję podzielić się swoimi refleksjami i wspomnieniami związanymi z pracą duszpasterską w Upata. Szczególnym momentem była obecność Rafaela Yepeza, seminarzysty pochodzącego z Upata, co stało się symbolem nadziei na kontynuację misji pallotyńskiej w tym regionie.
Od początku obecności pallotynów w Upata, czyli od 1999 roku, posługę pełniło tam jedenastu misjonarzy: ks. Tadeusz Popiołek, ks. Ryszard Andrzejczyk, ks. Sławomir Stancelewicz, ks. Artur Geringer, ks. Mariusz Piątkowski, ks. Krzysztof Gardas, ks. Wojciech Juszczuk, ks. Grzegorz Rawiak, ks. Robert Płachta, ks. Dawid Dziedzic i ks. Przemysław Brodowski. Każdy z nich wnosił swój unikalny wkład w rozwój życia duchowego i społecznego parafii.
Podczas uroczystości wielokrotnie wyrażano podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały pallotynów w ich pracy misyjnej w Wenezueli. W szczególny sposób wspomniano sekretarzy ds. misji, którzy przez lata dbali o organizację i rozwój pallotyńskiej posługi w Upata: śp. ks. Stanisława Kuracińskiego, śp. ks. Grzegorza Młodawskiego, ks. Jerzego Limanówkę oraz ks. Jana Oleszkę.
Wielokrotnie podkreślano, że misjonarz może działać skutecznie tylko dzięki wsparciu modlitewnemu wiernych i darczyńców. Wyrażono również wdzięczność wobec współpracowników w Wenezueli oraz dobrodziejów z Polski, którzy nie szczędzili wysiłków i środków, by wspierać duszpasterstwo w Upata.
Obchody srebrnego jubileuszu w Upata były nie tylko okazją do świętowania, ale również do refleksji nad znaczeniem pracy misyjnej. Wyrażono nadzieję, że dzieło pallotynów w Wenezueli będzie nadal przynosiło owoce, a kolejne pokolenia misjonarzy będą kontynuować to dzieło. Niech Bóg błogosławi wszystkim zaangażowanym w to dzieło, a św. Wincenty Pallotti niech nadal inspiruje do apostolskiej gorliwości.
Ks. Tadeusz Popiołek SAC