Dziś, 24 lutego, mija trzecia rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej wojny, której ofiarą stała się Ukraina i jej mieszkańcy. W dniach poprzedzających tę rocznicę w Polsce, Ukrainie i innych zakątkach świata odbyły się spotkania, konferencje i wiece, przybliżające aktualną sytuację w ogarniętym wojenną pożogą kraju. W wielu z tych wydarzeń uczestniczył ks. Wiaczesław Gryniewicz SAC, pallotyn, delegat przełożonego prowincjalnego dla Delegatury Matki Bożej Fatimskiej w Ukrainie i dyrektor Caritas-Spes.
Pomoc Kościoła katolickiego dla Ukrainy
13 lutego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona wsparciu Kościoła katolickiego dla Ukrainy. Wzięli w niej udział przedstawiciele Caritas Polska, Caritas-Spes Ukraina, Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Zakonu Maltańskiego oraz Rycerzy Kolumba.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ, przypomniał, że wojna w Ukrainie trwa od 2014 roku, a pełnoskalowy konflikt przynosi ogromne ofiary, straty materialne oraz fale migracyjne. „Kościół od początku aktywnie uczestniczy w pomocy zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce” – podkreślił.
Ks. Wiaczesław Gryniewicz SAC zwrócił uwagę na codzienną rzeczywistość życia na froncie i potrzebę nadziei. „Wojna to sąsiad, który cię niepokoi i ocierasz się o niego. To ludzie, którzy przechodzą obok ciebie. Mieliście zaplanowane spotkanie, a tych ludzi już nie ma, bo poszli na wojnę” – powiedział.
Podkreślił, że ludzie są zmęczeni wojenną rzeczywistością, ale Kościół wciąż działa, niosąc nadzieję. „Brak nadziei jest teraz mocno odczuwalny w społeczeństwie” – dodał.
Działania Caritas-Spes
Pomoc organizowana przez Kościół katolicki obejmuje szerokie spektrum wsparcia. Caritas-Spes prowadzi centra pomocowe, w których dystrybuowane są żywność, leki i artykuły pierwszej potrzeby.
„W tym roku nasze projekty są skromniejsze – planujemy pomoc o wartości około 6 mln euro, podczas gdy w 2023 r. było to 17 mln” – przyznaje bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej. „Jednak każda forma wsparcia jest dla nas bezcenna” – dodaje.
Caritas-Spes zapewnia także wsparcie psychologiczne, bony na żywność i leki, a także organizuje wakacje dla dzieci z rodzin wojskowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto odbudowuje domy w pobliżu stref walk, gdzie wielu mieszkańców pozostało lub wraca po przymusowej ucieczce.
Rocznica w modlitwie
W związku z rocznicą biskupi Ukrainy wezwali wiernych do szczególnej modlitwy i postu. „Papież Franciszek poświęcił ten rok nadziei – nadziei, która płynie z wiary w Boga” – podkreśla bp Sobiło. Chorzy proszeni są o ofiarowanie swoich cierpień w intencji pokoju, a wszyscy wierni – o modlitwę za nawrócenie grzeszników.
Ks. Wiaczesław Gryniewicz SAC zaapelował także do Polaków, by nie ustawali w pomaganiu Ukrainie. „Ludzie są bardzo wdzięczni. Prosimy, towarzyszcie nam w tej pomocy” – podkreślił.
Oprac. Redakcja “Posyłam Was”