Image

ANTYLE – BARBADOS

Posyłam Was 70-2/2008   

ImageANTYLE to grupa wysp położonych w basenie Morza Karaibskiego, rozciągająca się łukowato na długości 4,5 tys. km od Cieśniny Jukatańskiej aż do wybrzeży Wenezueli.

Antyle dzielą się na Antyle Wielkie (Kuba, Haiti, Jamajka, Puerto Rico, Dominikana, Wyspy Bahama) i Antyle Małe (Wyspy Dziewicze, Wyspy Zawietrzne, Wyspy Podwietrzne, Barbados, Trynidad, Tobago, Margerita, Curacao i Aruba).

Większość wysp posiada górzyste ukształtowanie z wilgotnym klimatem równikowym i podrównikowym. Powierzchnia wysp wynosi łącznie 221 tys. km2 i zamieszkuje je ok. 40 mln mieszkańców. Antyle zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba w latach 1492-1504. Wraz z kolonizacją nowo odkrytych ziem rozpoczął się także proces pierwszej ewangelizacji ludności autochtonicznej. Wiara chrześcijańska była przekazywana początkowo przez Hiszpanów i Portugalczyków, natomiast od połowy XVI w. dołączyły do nich także Anglia, Holandia, Francja i Dania.

Historia Antyli jest niejednolita i naznaczona silnymi wpływami kolonialnymi. Poszczególne wyspy miały różnych kolonizatorów, często przechodziły z rąk do rąk, stąd rozmaitość kultur, języków, wyznań religijnych oraz wpływów społeczno-politycznych i ekonomicznych. Cechą wspólną dla większości wysp Antyli jest niemal całkowity zanik kultury pierwotnej Karaibów – rodowitych mieszkańców wysp oraz stopniowy zanik kultury przyniesionej przez mocarstwa kolonialne. Na ich miejscu powstała i rozwinęła się nowa kultura wyzwolonych niewolników z silnymi wpływami tradycji afrykańskich przodków, europejskich kolonizatorów i latynoskiej kultury Ameryki Łacińskiej. Niezależnie od koloru skóry i języka, rodowitych mieszkańców Antyli nazywa się Kreolami.

Image

Spośród Wysp Antylskich przyjrzymy się bliżej wyspie Barbados, gdyż to właśnie ona stała się celem przyszłej misji pallotyńskiej, która ma się rozpocząć w drugiej połowie roku 2008.

[Więcej w aktualnym wydaniu w wersji drukowanej. Warunki prenumeraty]