Apel kongijskich biskupów do prezydenta Kabili

Apel kongijskich biskupów do prezydenta Kabili: „Może Pan zażegnać kryzys polityczno- społeczny w kraju!”

Kinszasa (Fides) – Na zakończenie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Plenarnego Biskupów Kongijskich, poświęconego trwającemu od kilku lat kryzysowi politycznemu w kraju, hierarchowie afrykańskiego państwa wezwali prezydenta Kabilę do publicznego zobowiązania się do niestartowania w wyborach prezydenckich przewidzianych na 23 grudnia 2018 r.

 „Mamy nadzieję, iż politycy świadomi są roli społeczeństwa jako najważniejszego suwerena i dołożą wszelkich starań, aby dotrzymać kalendarz wyborczy i pokojowo przeprowadzić kraj przez proces głosowania”, czytamy w oświadczeniu biskupów.

Kongijscy purpuraci podkreślili, iż rezygnacja Kabili ze startu w wyborach przełamie impas w kryzysie wewnętrznym kraju i otworzy drogę do konstruktywnych działań celem przywróceniem w kraju stabilizacji.

Wybory, które miały się odbyć pod koniec listopada 2016 r. z powodu bezprawnych działań Kabili były kilkakrotnie odraczane, a on sam mógł zapewnić sobie kolejną kadencję w fotelu prezydenta. Manewry Kabili, zmierzające min do zmiany konstytucji i skupienia w swoich rękach pełni władzy wywołały w społeczeństwie ostry sprzeciw. Tysiące ludzi demonstrowały swoje niezadowolenie, napotykając na odwet sił policyjnych. Byli zabici i ranni.

Biskupi Konga wzięli udział w rozmowach pokojowych pomiędzy rządem Kabili a opozycją przyczyniając się do podpisania tzw. Umów Sylwestrowych. Powstały na mocy porozumienia Rząd Jedności Narodowej miał za zadanie jak najszybsze przygotowanie wyborów. Z powodu niedotrzymywania zapisów zawartych w umowach i braku woli współpracy ze strony polityków, biskupi wycofali się z roli negocjatorów.

Teraz apelują do prezydenta, aby wziął odpowiedzialność za kraj i swoje dotychczasowe rządy.

(Fides 28/11/2017)