W związku z obchodami Światowego Dnia Gruźlicy, który przypada 4 marca, przedstawiciele Kościołów wezwali do solidarności z chorymi na tę chorobę i do większej współpracy na rzecz walki z nią.
Krajowy Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Austrii, dr Leo Maasburg, podkreślił, iż Kościół katolicki od dziesięcioleci wnosi wkład w walkę z gruźlicą, organizując w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej nowoczesne ośrodki terapii tej nieuleczalnej choroby. Kontrola zdrowia, kształcenie personelu klinik i ośrodków zdrowia, zakup leków oraz kampanie informacyjne należą do podstawowych założeń programów instytucji kościelnych, zajmujących się ludźmi chorymi. Działania te sprawiają, iż choroba jest wcześnie diagnozowana, a chorzy pomimo braku środków mogą kontynuować terapię.
Gruźlica jest chroniczną chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Rozwojowi bakterii sprzyja osłabienie immunologiczne organizmu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co 10 sekund umiera na świecie na gruźlicę jeden człowiek. Na chorobę tę choruje 1/3 ludności świata. W trakcie ostatnich 15 lat liczba chorych wzrosła trzykrotnie. Każdego roku notuje się 10 milionów nowych przypadków. Czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu jest osłabienie układu immunologicznego w wyniku niedożywienia, trudnych warunków mieszkaniowych oraz choroby AIDS. Obie nieuleczalne jednostki idą ze sobą w parze i obie są oporne w leczeniu. Jednocześnie na AIDS i gruźlicę cierpi 12 milionów ludzi. W Afryce na gruźlicę choruje 20% dzieci, w obszarach nędzy nawet 40%.
Zenit, 24/03/2010
tłum. U. Siniarska