Beatyfikacja ks. Richarda Henkesa SAC

W niedzielę 15 września 2019 w Limburgu będzie miała miejsce beatyfikacja ks. Richarda Henkesa, pallotyna. Będzie to pierwsza beatyfikacja w diecezji Limburg.

Uroczystościom przewodniczyć będzie przedstawiciel papieża Franciszka, Kardynał Kurt Koch – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Transmisję z Beatyfikacji przeprowadzi Pallotyńskie Radio Ewangelizacyjne Pallotti.FM. Już od godziny 13.30 rozpocznie się transmisja z Katedry Limburskiej. Wydarzenie to będzie można słuchać w Internecie, na stronie radia www.pallotti.fm, w aplikacji mobilnej Pallotti.FM oraz oglądać na YouTube wpisując w wyszukiwarkę Pallotti.FM
Zapraszamy na spędzenie niedzielnego popołudnia z Radiem Pallotti.FM

ks. Grzegorz Kurp SAC
Sekretarz Prowincjalny

Richard Henkes urodził się 26 maja 1900 r. w wielodzietnej rodzinie w leżącym dziś w Czechach Ruppach. W wieku 12 lat rozpoczął naukę w szkole zakonu pallotynów. W 1916 r. wstąpił do nowo założonej Kongregacji Mariańskiej, w 1918 r. służył w wojsku, a w 1919 r. wstąpił do nowicjatu pallotynów.

Po święceniach kapłańskich w Limburgu w 1925 r. pracował w szkołach pallotyńskich w Schönstatt i Alpen. W 1931 r. podjął pracę na Śląsku w Kietrzu i Ząbkowicach Śląskich, gdzie zasłynął jako kaznodzieja i rekolekcjonista. Z powodu bardzo krytycznych wobec nazistowskiego reżimu kazań był wielokrotnie wzywany do Gestapo. W kwietniu 1943 r. w Raciborzu został aresztowany za “podburzanie ludzi z ambony” i wywieziony do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

W obozie dobrowolnie zgłosił się do opieki nad chorymi na tyfus w obozowym bloku 17, tzw. bloku czeskim, gdzie wkrótce sam zachorował. Zmarł 22 lutego 1945 r., a jego prochy pochowano po wojnie na cmentarzu pallotynów w Limburgu. W 1990 urnę z jego prochami przeniesiono do krypty biskupów na miejscowym cmentarzu.

Kto jeszcze nie miał okazji poznać historię ks. Ryszarda Henkesa SAC, nic straconego.

Pobierz audiobook OBRAZ ŻYCIA ks. Alexandra Holzbacha SAC, wydany przez Pallotti FM