Demokratyczna Republika Konga: Wybory prezydenckie dopiero 23 grudnia 2018 r.

Wybory prezydenckie, parlamentarne i komunalne, przewidziane na listopad 2016 r. odbędą się 23 grudnia 2018 r. Nowy termin został ogłoszony 5 listopada 2017 r. przez Niezależną Komisję Wyborczą Konga. Ustalenie terminu głosowania, które stało się kością niezgody pomiędzy klasą rządzącą a opozycją, nie oznacza jednak zakończenia impasu polityczno-społecznego w tym kraju. Jak przypomina opozycja, mandat prezydenta Kabili wygasł 20 grudnia 2016 r.

Niezgodne jednak z Konstytucją kraju, bezprawne działania głowy kongijskiego państwa, zmierzające do przedłużenia kadencji prezydenckiej, doprowadziły do chaosu politycznego i stały się jaskrawym przejawem łamania podstawowych praw człowieka. Prezydent nie wywiązał się także z umów pokojowych zawartych z opozycją, nazywanych Umowami Sylwestrowymi. Jak podkreślają misjonarze pracujący w Kongu i zrzeszeni w Sieci na rzecz Pokoju w Kongu żaden z punktów podpisanego traktatu nie doczekał się realizacji. Umowy przewidywały min. organizację wyborów do końca 2017 r.

Zgodnie z nowym terminem wyborów prezydent Kabila pozostanie na swoim stanowisku do stycznia 2019 r. Pierwsze wyniki głosowania będą znane 30 grudnia, ostateczne – 9 stycznia. Nowy prezydent zostanie zaprzysiężony najpóźniej 12 stycznia.

Zdaniem ks. Prospera, misjonarza pracującego w Kongu, na przyspieszenie ustalenia terminu wyborów decydujący wpływ miał nacisk USA i Organizacji Narodów Zjednoczonych, które zapowiedziały sankcje finansowe wobec DRK.

Tymczasem Sieć na rzecz Pokoju w DRK informuje o aktach naruszania praw człowieka, do których dochodzi podczas demonstracji antyrządowych, tłumionych siłą przez kongijską policję.

Fides, 6/11/2017