Kinszasa (Fides) – Przypadki zachorowania na wirusa eboli i uzasadnione obawy przed wybuchem epidemii postawiły na nogi kongijskie służby w regionie Bikoro i leżącego ok. 125 km na południe milionowego miasta Mbandaka. Rząd kongijski w wydanym oświadczeniu zapewnił, iż dołoży wszelkich starań, aby zastopować rozszerzanie się tego śmiercionośnego wirusa.
W niesienie pomocy Kongu zaangażowała się Światowa Organizacja Zdrowia i liczne organizacje pomocy. Na dzień 7 czerwca zanotowano 27 śmiertelnych ofiar wirusa eboli i 59 przypadków infekcji. Wirus ebola, wywołujący gorączkę krwotoczną jest ciężką choroba zakaźną, charakteryzująca się gwałtownym przebiegiem i wysoką śmiertelnością. Nazwa wirusa pochodzi od nazwy rzeki Ebola północnej części DR Konga, gdzie odnotowano pierwsze przypadki choroby wywołanej tym wirusem.
Wirus ebola obnażył dramatyczny stan kongijskiego państwa i brak kontroli władzy centralnej nad regionami zagrożonymi epidemią.
W związku z kryzysową sytuacją biskupi prowincji Mbandaka wydali wspólne oświadczenie, w którym zapewnili o pomocy, jakiej Kościół udziela i będzie udzielał osobom zagrożonym chorobą. Sygnatariusze dokumentu wyrazili również ubolewanie z powodu dramatycznego stanu państwa kongijskiego, które zawodzi na każdej płaszczyźnie. Sekretarz generalny archidiecezji Mbandaka, ks. Gaspard Ndjoli zauważył, iż dawna prowincja Równikowa ze stolicą Mbandaka, która w 2015 r. została podzielona pięć mniejszych jednostek została całkowicie pozostawiona sama sobie. „Prowincja została odcięta od reszty kraju”, podkreśla kapłan. „ Nie korzysta z żadnego wsparcia rządu centralnego. Wszystkie duże projekty, realizowane przez rząd w Kinszasie nie uwzględniają tego obszarowo wielkiego regionu Konga”. Duchowny ilustruje dramatyczne warunki życia miejscowej ludności, która w większości żyje na granicy głębokiego ubóstwa. „W prowincji nie funkcjonuje służba zdrowia, a ulice i drogi stanowią jedną wielką ruinę”, dodaje.
Sytuacja socjoekonomiczna w pięciu nowo utworzonych prowincjach jest, zdaniem biskupów, wynikiem złych rządów, manipulacji i nieuczciwości polityków.
W opublikowanym oświadczeniu kongijscy hierarchowie zwrócili się do władz lokalnych i centralnych o natychmiastową pomoc dla Mbandaka. Apelując do sumień rządzących purpuraci wezwali do pełnej mobilizacji, uczciwości i odpowiedzialności wobec wyborców, którym obiecano reprezentowanie ich interesów. „Autorytet państwa musi zostać odbudowany poprzez odbudowę instytucji lokalnych, w przeciwnym razie prowincje mogą nie przetrwać”.
Z powodu zagrożenia epidemia eboli na czas bliżej nieokreślony zawieszono święcenia kapłańskie w Mbandaka. Pod znakiem zapytania stoi także konsekracja nowej katedry w Basankusu.
Była prowincja Równikowa, obejmująca północno – zachodnie terytoria Konga liczy 403.292 km², co stanowi 17,2% powierzchni całego kraju. W roku 2015 prowincja została podzielona na pięć jednostek: Ubangi Północne, Ubangi Południowe, Mongala, Tshuapa i prowincje Równikową ze stolica Mbandaka. Archidiecezja Mbandaka obejmuje diecezje: Lolo, Lisala, Budjala, Basankusu, Molegbe, Bokungu-Ikela i Mbandaka-Bikoro.
(Fides 11/6/2018) (U.S.)