DRK: Biskup Gomy stolicy Północnego Kiwu “Żyjemy tylko dzięki Bożej Opatrzności!”

8 kwietnia w Gomie, stolicy Północnego Kiwu, uzbrojeni sprawcy wtargnęli do pomieszczenia parafii Kitchanga zabijając jej proboszcza, ks. Étienne Sengyumva, który odbywał spotkanie ze współpracownikami parafialnymi. Sprawcy egzekucji nie są znani.

Biskup Theophile Kaboy Ruboneka, pasterz diecezji Gomy zauważa, iż identyfikacja zabójców będzie trudna, ponieważ wschodni region Konga to miejsce działalności kilkunastu zbrojnych formacji, które pomimo obecności armii kongijskiej i wojsk ONZ mogą bez przeszkód prowadzić zbrodniczą działalność.

Kongijski hierarcha wyraził ubolewanie z powodu tragicznej śmierci kapłana, który jest drugim z kolei duchownym, zamordowanym w jego diecezji. Niestety, jak podkreślił, sprawcy zbrodni nigdy nie zostali wykryci. „Zapewne tak będzie i teraz, ponieważ świadkowie bezprawia milczą w obawie o życie swoje i swoich bliskich”.

„Mieszkańcy północnego Kiwu żyją w totalnym chaosie. Sytuacja w mojej diecezji i diecezji Butembo Beni jest niewiarygodnie trudna. Zostaliśmy przez wszystkich opuszczeni. Żyjemy tylko dzięki bożej opatrzności”, podsumował sytuację w regionie Kiwu pasterz diecezji Gomy, zwracając się jednocześnie do wiernych Kościoła powszechnego o modlitwę za region i o rychły powrót pokoju.

(Fides 9/4/2018)