DRK: Arcybiskup Kinszasy nowym kardynałem

Kinszasa (Fides) – Wiadomość o nominacji kardynalskiej dla arcybiskupa Kinszasy, Fridolina Ambongo Besungu, odbiła się szerokim echem nie tylko w Kongu, ale w całej Afryce Środkowej.

Przewodniczący Episkopatu Konga, abp. Marcel Utembi Tapa z Kisangani, wyraził duchową bliskość z nominatem, zapewniając o modlitwie i towarzyszeniu wsparciem w jego posłudze na nowym urzędzie. Kongijski purpurat wyraził także wdzięczność papieżowi Franciszkowi za troskę i zaufanie, jakim obdarzył biskupa nominata i całą wspólnotę Kościoła katolickiego w Kongu
Gratulacje arcybiskupowi Kinszasy złożył także przewodniczący Stowarzyszenia Konferencji Biskupów Afryki Centralnej (ACEAC), abp. Marcel Madila z Kananga życząc, aby nowy urząd był dla nominata przestrzenią promocji Kościoła nie tylko kongijskiego, ale całej Afryki.
„ Z dużą radością i wewnętrzną dumą przyjąłem do wiadomości nominację abp. Fridolina Ambongo na kardynała. Jestem przekonany, iż będzie on pomagał nie tylko papieżowi, ale przede wszystkim Kościołowi w Kongu i całemu naszemu narodowi”, napisał na twitterze kongijski prezydent Félix Tshisekedi.
Nowy kongijski kardynał należy do Zakonu Braci Mniejszych kapucynów. Ma 59 lat, w tym 38 lat w posłudze zakonnej, 31 w kapłańskiej.
W sobotę 5 października odbędzie się konsystorz, na którym Franciszek wyniesie do godności kardynalskiej łącznie 13 arcybiskupów i biskupów – 10 czynnych i 3 emerytowanych
W gronie przyszłych purpuratów jest trzech wysokich urzędników kurialnych oraz siedmiu ordynariuszy diecezji z Afryki, Ameryki, Azji i Europy, a także trzej hierarchowie powyżej 80. roku, mianowani kardynałami “za szczególne zasługi dla Kościoła”.

(Fides 3/9/2019)(U.S)