Kinszasa (Fides) – „Potwierdzenie wystąpienia wirusa eboli w mieście Mbandaka napawa nas wielką troską, ponieważ ryzyko rozprzestrzeniania się choroby jest bardzo duże“, powiedział przewodniczący Episkopatu Konga w komentarzu do informacji o możliwym wybuchu epidemii na obszarach Bikoro, Wangata i Iboko.
„Biorąc pod uwagę rodzaj wirusa ryzyko jego rozprzestrzenienia się w 1,2 milionowym mieście i okolicy jest wysoce prawdopodobne. Do wybuchu epidemii może przyczynić się wiele niepokojących czynników, ubóstwo, brak higieny. Wskaźnik umieralności w przypadku ataku wirusa waha się od 20% do 80%. Zagrożenie epidemią dotyczy zarówno regionu wokół epicentrum jego powstania, jak i całym kraju”, powiedział przewodniczący CENCO, który w imieniu Episkopatu Konga zwrócił się do władz centralnych, organizacji lokalnych i międzynarodowych oraz Światowej Organizacji Zdrowia o pilne działania, celem zastopowania szerzenia się wirusa i zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia ludności.
Ludność terenów zagrożonych epidemią biskup Utembi wezwał do zachowania spokoju i współpracy ze służbami sanitarnymi i medycznymi. „Nie poddawajmy się zwątpieniu, ale ufajmy w moc Boga”. (Fides 22/5/2018)
Sytuacja jest poważna i niepokojąca, ponieważ epidemia eboli szerzy się tym razem w miastach”, mówi dr Rose Mkunu, kierownik delegacji Caritas Konga, po wizycie w Mbandaka Bikoro. „Caritas robi wszystko, aby uświadomić ludziom zagrożenie i skłonić do zachowania ostrożności”.
Zdaniem przedstawiciela Caritas obecna epidemia jest groźna z powodu umiejscowienia jej epicentrum, mianowicie nad jeziorem Tumba, tam, gdzie łączy się ono z rzeką Kongo. „Istnieje bezpośrednie połączenie z Kinszasą, miastem zamieszkałym przez 12 milionów ludzi, także Brazzaville i Bangi”.
8 maja władze Konga poinformowały o wybuchu nowej epidemii na północnym zachodzie kraju. Zanotowano tam 45 infekcji, które w 25 przypadkach zakończyły się śmiercią. Dane Światowej Organizacji Zdrowia są niepokojące. Każdego dnia rośnie liczba podejrzanych przypadków. Symptomy choroby to: gorączka, bóle brzucha, biegunka i krwotok.
Wirus ebola został po raz pierwszy odkryty w 1976 r. w Kongu. Według danych Komisji Europejskiej dotąd odnotowano 1.056 przypadków , które zakończyły się zgonem 756 osób.
(Fides 22/5/2018) (U.S.)