DRK: Biskupi kongijscy o konieczności wzmocnienia misji ONZ w ich kraju

Kinszasa (Fides) – Sekretarz generalny Episkopatu Konga, ks. Donatien Nshole w przemówieniu w siedzibie Rady Bezpieczeństwa ONZ mówił o konieczności wzmocnienia Misji ONZ w DR Konga, gdzie toczy się krwawy konflikt wewnętrzny z udziałem licznych grup zbrojnych, zarówno kongijskich, jak i obcych.

„We wszystkich prowincjach, od Ituri do Kasai, przez Tanganikę, północną i południowa prowincję Kiwu i Ex-Equateur sytuacja humanitarna i bezpieczeństwa jest dramatyczna. Panuje niewyobrażalny chaos i przemoc. Przyczyną kryzysu jest obecność różnych grup zbrojnych, konfliktów etnicznych, a przede wszystkim brak państwa”, mówił kongijski wysłannik.

Jego zdaniem brak kontroli i władzy państwowej na rozległych obszarach kraju jest skutkiem delegitymizacji najważniejszych instytucji państwowych, a to z kolei ma związek z odraczanymi z roku na rok wyborami prezydenckimi i przedłużającą się bezprawnie kadencją prezydenta Kabili.

Przeciwko takiej sytuacji, kontynuował ks. Nashole, protestują szerokie rzesze społeczeństwa, przyłączając się do Stowarzyszenia Katolików Świeckich w Kongu, które od początku 2018 r. zorganizowało dwie krwawo stłumione demonstracje. Głównymi postulatami demonstrantów, jak podkreślił mówca są: realizacja umów pokojowych z Sylwestra 2016 r., utworzenie Rządu Jedności Narodowej z przedstawicielami opozycji, uwolnienie więźniów politycznych i zagwarantowanie wolności prasy.

Ks. Nshole wymienił czynniki, które zdaniem Episkopatu Konga pozwolą wyjść narodowi z kryzysu: pomoc w organizacji wyborów i skuteczniejsza presja związana z przyspieszeniem głosowania. „Demokratyczne wybory to jedyna droga, aby naród kongijski mógł wybrać polityków zdolnych do rozwiązania impasu w Kongu”, mówił prelegent.

Katolicki duchowny prosił o wzmocnienie mandatu misji ONZ w jego Ojczyźnie, zarówno pod względem strategicznym, jak i wyposażenia, aby skuteczniej broniła ludności cywilnej i jej stanu posiadania. Równie ważny, jego zdaniem, jest plan rozwoju dla Konga po wyborach, aby kraj mógł podnieść się z depresji gospodarczej i chaosu, w jakich tkwi od ponad 20 lat.

Na zakończenie przemówienia ks. Nshole prosił wspólnotę międzynarodowa o pilną pomoc humanitarną dla mieszkańców kraju, ofiar przemocy, które oprócz permanentnego braku poczucia bezpieczeństwa cierpią na skutek braku podstawowych warunków do egzystencji.

(Fides 4.04./2018) (U.S.)