DRK: Działania kongijskiej armii w tzw. Trójkącie Śmierci

Kinszasa (Fides) – Organizacja praw człowieka CEPADHO z siedzibą w Północnym Kiwu, na wschodzie DR Konga z zadowoleniem przyjęła informację o udanej operacji armii kongijskiej, w ramach której przejęto kontrolę nad twierdzą islamskiej organizacji terrorystycznej ADF, odpowiedzialnej za krwawe masakry i niszczenie wiosek w regionie północnego Kiwu.

9 stycznia w trakcie 10-cio dniowej ofensywy siły zbrojne Konga zlikwidowały obozy terrorystów ADF w regionie Madina zwanym „Trójkątem Śmierci”
CEPADHO ostrzegła jednak przed możliwymi atakami odwetowymi ze strony ADF i wezwała siły bezpieczeństwa Konga do zachowania czujności i o pełną gotowość do obrony mieszkańców regionu. Jej zdaniem armia powinna podjąć działania zmierzające do udaremnienia ewentualnych ataków ze strony rebeliantów.
27 grudnia udał się z wizytą duszpasterską w region dotknięty krwawą przemocą ze strony islamskich bojówek arcybiskup Kinszasy, kard. Fridolin Ambongo Besungu. 3 Stycznia na konferencji prasowej potępił on brak podstawowego bezpieczeństwa w regionie północnego Kiwu i trudną do zniesienia nędzę mieszkańców wschodnich regionów kraju.
Według danych CEPADHO w ostatnich miesiącach z rąk ADF zginęło ok. 141 cywili. Większość masakr była odpowiedzią rebeliantów na szeroko zakrojoną ofensywę wojsk kongijskich , zapoczątkowana 30 października i mającą na celu likwidacje obozów ADF.
Masakry, dokonywane przez islamskich bojówkarzy wywołały falę protestów lokalnych społeczności, skierowanych przeciwko działaniom kongijskiej armii i misji ONZ w regionie. Miejscowa ludność domagała się skuteczniejszej ochrony ludności cywilnej.
Fale krwawych ataków potępili także biskupi Konga.
2 grudnia Kościół katolicki DR Konga w ramach „Dnia Żałoby i Modlitwy” i w znaku solidarności z ofiarami przemocy w Beni i Lubero (Północne Kiwu) oraz regionach Kiwu Południowego (Fizi, Uvira, Mwenga und Kalehe) wezwał do zamknięcia wszystkich instytucji działających pod patronatem Kościoła, włącznie z katolickimi szkołami i uniwersytetami.

(Fides) (U.S.)