DRK: Kolejne ofiary śmiertelne antyrządowych demonstracji

KINSZASA (Fides – Mieszkańcy DR Konga po raz kolejny wyszli na ulice, aby w pokojowych marszach zaprotestować przeciwko rządom Josepha Kabili, łamaniu konstytucji i niedotrzymywaniu umów, zawartych z narodem.

Również i tym razem organizatorem demonstracji było Stowarzyszenie Katolików Świeckich przy wsparciu Episkopatu Konga.

W całym kraju odbyło się 149 marszów, w których, jak podaje sekretariat Konferencji Biskupów Konga (CENCO), zginęły dwie osoby, 32 zostały ranne, 76 osób trafiło do aresztu. Podobnie jak 31 grudnia ub. r. i 21 stycznia również 25 lutego policja kongijska użyła wobec demonstrujących z różańcami i Biblią w ręku broni palnej, gazu łzawiącego i armatek wodnych. W 66 przypadkach służby rządowe blokowały dostęp do kościołów. Tylko w 16 miejscach protesty odbywały się bez zakłóceń.

Episkopat Konga potępił również działania prorządowych bojówek młodzieżowych, które dopuszczały się okupacji świątyń i jawnych prowokacji. Działania grup młodzieży miały na celu zmusić pokojowo nastawionych demonstrantów do odwetu i zachowań agresywnych.

Biskupi kongijscy podziękowali rodakom za nieuleganie prowokacjom oraz za głos w obronie dobra narodu. Wezwali do zachowania czujności i nie poddawania się lękowi oraz rezygnacji.

„Potępiamy z całą mocą przemocy użytą wobec demonstrantów, spośród których dwóch poniosło śmierć, a kilkadziesiąt zostało rannych, mimo iż nie naruszyli żadnego prawa”, napisali sygnatariusze oświadczenia.

CENCO potępiło również wykorzystywanie młodych ludzi do walki o interesy partyjne i blokowanie marszów chrześcijan. Zapewnili o wsparciu wszelkich działań w obronie godności osoby ludzkiej, szacunku do życia, obronie wolności podstawowych praw obywatelskich.

(Fides 28/2/2018)