DRK: Kościół kongijski obiektem zastraszania i prześladowania

Kinszasa (Fides) – Dwóch kolejnych kongijskich kapłanów zostało zaatakowanych przez uzbrojoną grupę.

Około 10 rano dziesięciu zamaskowanych mężczyzn, kilku w mundurach armii kongijskiej, wtargnęło do pomieszczeń parafii „Isidoro Bakanja“ w okręgu Seka-Mbote w Boma i zaczęło strzelać z bliskiej odległości do proboszcza parafii ks. Pierre Mavinga i jego wikariusza. Napastnicy dokonali kradzieży sprzętu elektronicznego i pieniędzy, podają źródła z kręgu miejscowego Kościoła. Z opublikowanych informacji wynika, iż kapani odnieśli poważne obrażenia.

Napad rabunkowy w Bomba miał miejsce zaledwie dwa dni po zamordowaniu ks. Étienne Sengiyumva, proboszcza parafii Kitchanga na wschodzie DR Konga.

„Od pewnego czasu Kościół katolicki jest systematycznie zastraszany i prześladowany przez kongijski rząd. Wezwania do sądu, samowolne aresztowania, uprowadzenia lub zabójstwa, to los wielu kapłanów i zakonników w naszym kraju”, mówią miejscowi obserwatorzy. Dodają, iż sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca, ponieważ Kościół pełni główną rolę w procesie poszukiwania rozwiązania panującego w Kongu kryzysu i staje w obronie praworządności, sprawiedliwości i dobra wspólnego. Nie podoba się to uzurpatorom władzy, którzy przeciwko kongijskim pasterzom i duchownym wytaczają najcięższe działa”.

(Fides 12/4/2018) (U.S.)