Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

II NIEDZIELA ADWENTU, 10.12.2017 R.
DZIEŃ MODLITWY I POMOCY MATERIALNEJ KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE
Pallotyni pełnią na Ukrainie posługę od 28 lat. Podtrzymują wiarę w narodzie udręczonym przez totalitaryzmy walczące z Bogiem. Obecnie pracuje tam 24 pallotynów, zarówno narodowości polskiej, jak i ukraińskiej, obsługujących 22 parafie w 10 placówkach. Prowadzą dwa sanktuaria pw. Matki Bożej Fatimskiej: diecezjalne w Dowbyszu i w Odessie, Rodzinny Dom Dziecka w Biłohirii, szkołę Apostolstwa Świeckich w Odessie. W trakcie budowy są kościoły w Żytomierzu, we Lwowie i Kijowie. W czerwcu przeżywaliśmy ważne uroczystości: konsekrację sanktuarium ku czci Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu i wmurowanie kamienia węgielnego w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus we Lwowie. Nasza działalność na Ukrainie jest typowo duszpasterska, ale ma też charakter misyjny, ze względu na prowadzoną ewangelizację i troskę o najbardziej potrzebujących.

Według relacji ks. Jurija Sicińskiego SAC, pallotyni w przeróżny sposób angażują się w niesienie pomocy mieszkańcom zamieszkałym na linii frontu: „Nasza posługa w tym rejonie trwa już ponad dwa lata. W roku 2016 stałą pomocą objętych było ponad 40 młodych osób, 40 dzieci, prawie 20 rodzin, 15 osób samotnych, około 50 żołnierzy w szpitalach, dodać trzeba jeszcze wsparcie remontu jednej ze szkół przy linii frontu. Wielu osobom służyliśmy jednorazowo. W naszych parafiach współbracia też aktywnie włączają się w pomoc osobom dotkniętym wojną. W ostatnim roku udało nam się zrealizować pomoc skierowaną do pokrzywdzonych przez wojnę na wschodzie Ukrainy o wartości 15 tys. euro, nie licząc różnych zasobów w postaci leków, żywności, ubrań, zbiórki materiałów budowlanych. Organizujemy również pomoc psychologiczną i duchową poprzez spotkania indywidualne, rozmowy, różne warsztaty, letnie obozy dla dzieci, młodzieży, wyjazdy dla rodzin. Staramy się przywrócić normalność w ich życiu”.
Drodzy Współpracownicy, jesteśmy świadomi Waszej nieocenionej pomocy, jaką niesiecie swoją modlitwą i środkami materialnymi dla Kościoła na Wschodzie, a zwłaszcza na Ukrainie. Naszą wdzięczność wyrażamy w modlitwie. Niech Bóg wynagrodzi Waszą hojność!

KS. DR GRZEGORZ MŁODAWSKI SAC
Dyrektor Pomostu – Pallotyńskiego Dzieła Pomocy dla Katolików na Wschodzie im. ks. Stanisława Szulmińskiego

MOŻESZ POMÓC NASZYM BRACIOM NA WSCHODZIE:

POMOST 
ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki
nr konta bankowego: 33 1020 1127 0000 1902 0007 7248
tel., fax 22 788 76 46, 22 77 15 170
e-mail: pomost.sac@o2.pl

www.sekretariat-misyjny.pl/index.php/pomost
http://sac-ua.info/pl/

ZESPÓŁ POMOCY KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE
„W II niedzielę Adwentu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce już po raz osiemnasty: Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Najważniejszymi punktami będzie celebrowana Eucharystia: o godz. 9.00 Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie i transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia.
Apel Jasnogórski o godz. 21.00 dnia 8 grudnia na Jasnej Górze, poprowadzi ks. Leszek Kryża TChr.
Serdecznie zapraszamy Polaków w kraju i poza jego granicami do solidarności w przeżywaniu tego dnia: modlitwy, wsparcia i wdzięczności.
W imieniu Pasterzy, kapłanów, sióstr zakonnych i osób obdarowanych na Wschodzie, z góry dziękuję za modlitwę i za ofiary złożone na ten cel oraz przesłane na konto naszego Zespołu.
Pragnę zapewnić, że wierni tworzący Kościół Katolicki na Wschodzie, gorliwie modlą się za ofiarodawców w duchu wdzięczności za przekazane ofiary. Przeżywany w Polsce i na placówkach polonijnych „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” tam, za wschodnią granicą, jest dniem wdzięczności za tych którzy pomagają duchowo i materialnie.
ks. Leszek Kryża

http://wschod.misje.pl