Francja: Misyjne kaplice w Katedrze Notre Dame

W paryskiej katedrze Notre Dame, która została poważnie uszkodzona podczas pożaru znajdowała się kaplica Papieskich Dzieł Misyjnych z relikwiami św. Pawła Chena, młodego chińskiego seminarzysty i męczennika.

Doczesne szczątki błogosławionego zostały przywiezione do Notre Dame 10 lipca 1920 r. Kaplica poświęcona była Dzieciątku Jezus.
Po ostatnich pracach restauracyjnych w każdą pierwszą środę miesiąca odprawiano w kaplicy mszę św. w intencji Dziecięcych Dzieł Misyjnych i wszystkich dzieł misyjnych prowadzonych dzięki wsparciu małych misjonarzy.
10 czerwca 2010 r. w 90 rocznicę przybycia relikwii biskup pomocniczy Paryża Jérôme Beau odprawił mszę św. z udziałem ówczesnych władz papieskiego dzieła, z sekretarz generalną Baptistine Ralamboarison.
Paul Tchen (Chen Changpin) urodził się 11 kwietnia 1838 r. w Sintchen w chińskiej prowincji Kouy-tcheou (Guizhou) jako syn bardzo ubogiej niechrześcijańskiej rodziny. Dzięki wsparciu Dziecięcego Dzieła Misyjnego mógł uczęszczał do szkoły. Będąc w niższym seminarium przyjął sakramenty Chrztu Św., I Komunii Świętej i Bierzmowania.
Pewny swojego powołania kapłańskiego nie powrócił do domu rodzinnego lecz wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tsin-Gay. 12. Czerwca 1861 został, razem z innymi klerykami, zaatakowany przez żołnierzy, tropiących chrześcijan.
29 lipca 1861 r. wszyscy zginęli śmiercią męczeńską za wiarę, której nie wyrzekli się pomimo groźby śmierci.
Paul Tchen został beatyfikowany w 1908 r. przez papieża Piusa X. 1 października 2000 papież Jan Paweł II dokonał kanonizacji 120 chińskich męczenników z Pawłem Tchenem na czele.
Katedra Notre Dame mieści również Kaplicę poświęconą św. Teresie od Dzieciątka Jezus, która wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym jest patronką misji.

(Fides 16/4/2019)