W związku z realnym konfliktem zbrojnym pomiędzy armią iracką, a bojownikami kurdyjskimi Peszmerga, z Doliny Niniwy znów uciekają chrześcijanie, którzy dopiero powrócili do rodzinnych domów po wyzwoleniu regionu spod okupacji tzw. Państwa Islamskiego. Jak podaje internetowy portal ankawa.com we wtorek w Telkaif doszło do wymiany ognia, podczas której zginęły dwie osoby.
Obecne wydarzenia przypominają sytuację z roku 2014, kiedy to ponad 100 000 chrześcijan w wielkim pospiechu musiało opuścić wioski w Dolinie Niniwy, chroniąc się przed nacierającymi dżihadystami. W nocy z 6 na 7 sierpnia 2014 r. kurdyjscy Peszmerga ulegli ofensywie wojsk tzw. Państwa Islamskiego. Mieszkańcy chrześcijańskich wiosek, obecni na tych terenach od czasów starożytnych, musieli pozostawić cały dobytek i ratować się ucieczką do Erbilu i Kirkuku, miast leżących w regionie Kurdystanu.
Do zaostrzenia się sytuacji na linii rząd Kurdystanu i rząd centralny w Bagdadzie doszło po ogłoszeniu wyniku referendum, przeprowadzonego w Kurdystanie, podczas którego zdecydowana większość opowiedziała się za niepodległością prowincji. 22 października przedstawiciele 32 partii irackich prowincji Kurdystanu, w tym 8 partii chrześcijańskich, podpisały w Erbilu dokument, w którym wyrażają poparcie dla prezydenta autonomicznej prowincji kurdyjskiej, potępiając zbrojną ofensywę rządu irackiego, służącą, ich zdaniem, przejęciu kontroli na roponośnym regionem Kirkuku.
Sygnatariusze dokumentu wezwali do niewycofywania się z werdyktu referendum niepodległościowego który, ich zdaniem, potwierdza słuszność działań kurdyjskiego rządu i dążeń niepodległościowych. Wyrazili także ubolewanie z powodu embarga, jakie rząd Iraku nałożył na prowincję Kurdystanu po odbytym referendum i z powodu nieprzejednanej postawy Bagdadu wobec propozycji dialogu i rozwiązania konfliktu na drodze pokojowej, jaką przedstawił rząd kurdyjski.
Konflikt wokół uzyskania niepodległości przez Kurdów, jak podkreślają komentatorzy, może przyczynić się do pogłębienia dramatycznej sytuacji chrześcijan w tym regionie.
Fides, 25.10.2017 r.