„Z niedowierzaniem i głębokim poruszeniem przyjęliśmy wiadomość o zamachu z 13 czerwca na naszych braci i siostry zgromadzonych w Parku Uhuru w Nairobi, na wspólnej modlitwie”, napisali biskupi Kenii, w reakcji na atak, podczas którego śmierć poniosło sześć osób.
Biskupi wyrazili swoją bliskość z rodzinami ofiar oraz pasterzami, którzy zorganizowali modlitwę.
4 sierpnia obywatele Kenii głosować będą nad przyjęciem nowego projektu Konstytucji, który daje możliwość legalizacji aborcji.
Ofiary ataku to przeciwnicy przyjęcia nowego projektu.
14 czerwca, dzień po zamachu, doszło do kolejnego incydentu, podczas, którego napastnicy znieważyli Przenajświętszy Sakrament. „Potępiamy akty wandalizmu i znieważenia Monstrancji w Bazylice Świętej Rodziny”, napisali biskupi. „Przenajświętszy Sakrament stanowi dla katolików najwyższą świętość, jaka istnieje na świecie. Domagamy się osądzenia sprawców tego haniebnego czynu”.
Hierarchowie zapewnili, iż nie pozwolą się zastraszyć i nie ucichną ich głosy, krytykujące projekt nowej konstytucji. Potępili również ataki medialne na przedstawicieli Kościoła, stojących na straży niepodważalnych wartości, min. świętości życia.
„Kenia doświadczyła już na własnej skórze, dokąd prowadzi droga przemocy i nietolerancji. Dlatego apelujemy do Kenijczyków, aby zjednoczyli się w proteście przeciwko temu, co dzieli nasz kraj i prowadzi nas znów w otchłań przemocy”, napisali hierarchowie, wzywając jednocześnie do zachowania jedności i porozumienia, niezależnie od koloru skóry, religii, czy przynależności plemiennej i rasowej.
Fides, 22.06.2010 r.
Tłum. U. Siniarska