Kilka wiadomości z wieczernika misyjnego

W sobotę, 15.09.2018 r., kurs IV i V Wyższego Seminarium Duchownego SAC rozpoczął wieczernik misyjny.

O godzinie 12.00 wraz z wieloletnim misjonarzem z Rwandy, ks. Zbigniewem Pawłowskim SAC, udaliśmy się w podróż do Wadowic. Tam o godzinie 18.00 uczestniczyliśmy we Mszy świętej, po której mieliśmy krótką konferencję na temat pierwszych pallotynów, którzy wyjechali na misje. Niedziela była dniem fatimskim, który przeżywaliśmy wspólnie z całą wspólnotą wadowicką. O 11.30 rozpoczęliśmy nabożeństwo różańcowe, po którym odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem rektora ks. Sylwestra Fiećko SAC natomiast Słowo Boże wygłosił nam ks. Zbigniew. Po południu pojechaliśmy do pobliskiego sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. 

W poniedziałek po porannej Mszy świętej, śniadaniu i kawie ze wspólnotą przyjechał do nas sekretarz ds. misji, ks. Grzegorz Młodawski SAC. Ten dzień przeżywaliśmy pod  patronatem św. Jana Pawła II. Przed południem zwiedzaliśmy miejsca związane z naszym wielkim rodakiem m.in. kościół parafialny i szkołę. Potem, po krótkiej przerwie na obiad, odwiedziliśmy muzeum, w którym znajduje się dom rodzinny Papieża Polaka. Później wyruszyliśmy do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, gdzie kontynuowaliśmy nasze warsztaty misyjne.
Następnego dnia rozpoczęliśmy dzień od uroczystej Mszy świętej z Jego Eminencją księdzem kardynałem Robertem Sarahem, Prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który wygłosił nam homilię. Do południa wraz z ks. Grzegorzem mieliśmy spotkanie nt. Papieskich Dzieł Misyjnych. Dalej przygotowywaliśmy pracę w grupach, którą wspólnie omawialiśmy. Wieczorem wraz z księdzem kardynałem i przybyłym do nas księdzem biskupem Gustavo Garcia Naranjo (biskup diecezjalny diecezji Guarenas w Wenezueli ) oraz Księdzem Prowincjałem Prowincji Warszawskiej Zenonem Hanasem SAC świętowaliśmy przy grillu, który zorganizowała wspólnota miejscowa.
Dzień następny zaczęliśmy od Jutrzni, po której mieliśmy śniadanie, kawę i czas na wspólną modlitwę różańcową w parku fatimskim. Później odbył się wykład, podczas którego omówiona została praca Sekretariatów Misyjnych obu polskich prowincji. W tym dniu mieliśmy okazję do poznania sytuacji, która jest obecnie w Wenezueli, poprzez rozmowę z Księdzem Biskupem Gustavo, który po spotkaniu odprawił dla nas Mszę świętą. Zwieńczeniem dnia był pokaz filmu na temat Kongresu Miłosierdzia Bożego, który odbył się w Kigali w 2016 r.
Przed nami jeszcze trzy dni poznawania pallotyńskiego ducha misyjnego i wyzwań, które czekają współczesnego misjonarza. Prosimy o modlitwę. 

Kl. Dawid Pindel SAC
Kl. Łukasz Sobolewski SAC