Kolumbia: Biskupi o społecznym wymiarze głoszenia Ewangelii

Bogotà (Fides) – 3 lutego rozpoczęło obrady Zgromadzenie Plenarne Biskupów Kolumbii, poświęcone społecznemu wymiarowi głoszenia Ewangelii.

Jak podkreślił sekretarz generalny Konferencji Biskupów kraju, abp. Elkin Álvarez Botero, chodzi o podjęcie na nowo chrześcijańskiego przesłania, które stanowi zaproszenie do przemiany przestrzeni społecznych oraz ludzkiego życia poprzez konkretne działania wypływające z wiary i nakazu miłości bliźniego.

Kolumbijczycy nadal przeżywają szok po ataku na szkołę policyjną „General Santander“ w Bogocie, do którego doszło 17 stycznia w czasie ceremonii mianowania oficerów i kadetów. Zginęło wówczas 21 osób, a 70 zostało rannych. Był to najpoważniejszy zamach w stolicy Kolumbii na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Bezpośrednio po tragicznym wydarzeniu przewodniczący episkopatu kraju, abp. Oscar Urbina Ortega z Villavicencio, wydał oświadczenie, w którym potępił każdą formę terroryzmu i przemocy. Zadeklarował, iż Kościół nadal będzie podejmował wszelkie możliwe starania, aby doprowadzić w Kolumbii do pojednania.

Do dokonania aktu terrorystycznego przyznała się marksistowska Narodowa Armia Wyzwolenia (ELN). Rząd prezydenta Ivana Duque natychmiast ogłosił zerwanie rozmów pokojowych prowadzonych z tą grupą partyzancką na Kubie

Według statystyk w roku 2018 w Kolumbii zginęło 172 działaczy praw człowieka. Dane pokazują, iż od czasu podpisania umów pokojowych z rebeliantami FARC nastąpił znaczny wzrost przemocy wobec tej grupy aktywistów.

(Fides, 4/2/2019) (U.S.)