Kolumbia: Posługa misyjna w czasie epidemii

* PARAFIA WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO – BOGOTA

Od prawie 3 lat pracuję w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Bogocie. W Kolumbii zostaliśmy objęci kwarantanną od prawie trzech tygodni, kwarantanna została przedłużona do 11 maja. Decyzją biskupów Msze święte są odprawiane prywatnie, bez udziału wiernych. W mojej parafii kontakt z wiernymi jest ograniczony, gdyż jest to część miasta dosyć uboga i wielu ludzi nie ma dostępu do Internetu. W całym kraju oficjalnie zachorowało na koronawirusa ponad 4 tysiące osób z tej liczby 40% chorych jest w Bogocie, gdzie znajduje się główne ognisko zachorowań. W samym mieście są 3 regiony, w których jest najwięcej zakażonych: Suba, Usaquen i Kennedy, moja parafia jest w części Kennedy. Parafia obecnie ma bardzo trudną sytuację finansową, coraz częściej wierni zaczynają pukać do naszych drzwi prosząc o pomoc. Organizuję ją w miarę możliwości.

ks. Adam Gąsior SAC

* PARAFIA ŚWIĘTEJ MARIANNY – MEDELLÍN
Parafię przejęliśmy bardzo niedawno, 17 marca, a już po kilku dniach rozpoczęła się kwarantanna, która na razie potrwa do 11 maja i być może zostanie przedłużona. Przez kwarantannę nie mogliśmy nawet poznać parafian, spotkaliśmy tylko kilka osób, które były obecne przy przekazaniu. Od tego czasu już ponad miesiąc wraz z ks. Andrzejem posługujemy w parafii. Maj będzie pierwszym miesiącem, w którym nie ma intencji, bo nie było możliwości ich zapisać, na domiar złego parafia nie miała telefonu i Internetu, pomimo to udało nam się zorganizować transmisje nabożeństw i Mszy świętych w Wielkim Tygodniu. Wirtualnie także organizujemy katechezę i pomoc dla najbiedniejszych, a tych mamy ponad 250 rodzin. Parafia ma około 25 tysięcy parafian i dwie kaplice dojazdowe, których nie możemy nawet odwiedzić, bo jest zakaz poruszania się. Ten trudny czas epidemii jest odkrywaniem na nowo naszego powołania kapłańskiego oraz potęgi solidarności parafian, którzy pomimo trudności nie tracą nadziei i mają pragnienie pomagania innym. Polecamy się waszym modlitwom i ofiarności.

ks. Adam Kraszewski SAC, ks. Andrzej Zieliński SAC

* PARAFIA BOŻEJ OPATRZNOŚCI – BOGOTÁ
Nasza parafia jak każda inna pozostaje zamknięta i nie odbywają się żadne nabożeństwa. W tym momencie nie wiemy, kiedy będzie można wznowić celebracje. Przypuszcza się, że zajęcia szkolne do końca roku będą odbywały się online a co za tym idzie, być może nie będziemy mieli katechezy ze względu na ograniczone możliwości ekonomiczne dzieci, które uczestniczyły w katechezie. Nie brakuje gestów życzliwości w postaci rozmów telefonicznych i zakupów, które przynoszą niektórzy z parafian. Rozdzielamy je potrzebującym, a w szczególności dbamy o dom pomocy dla osób starszych znajdujący się na terenie parafii.

ks. Grzegorz Majewski SAC

* CASA HOGAR: DOM DZIECKA IM. JANA PAWŁA II
Od 16 marca w Kolumbii są zamknięte wszystkie uniwersytety, szkoły i placówki wychowawcze w tym również nasz Dom Dziecka. Placówki te pozostaną zamknięte do 31 maja 2020 r. W związku z nieobecnością dzieci w naszym ośrodku podjęliśmy decyzję o wysłaniu wszystkich pracowników na urlop. Niestety, wysłanie pracowników na urlop w tym czasie pandemii jest jedynym dekretem rządowym. Po urlopie pracownicy nie wrócą do pracy ponieważ nadal obowiązuje kwarantanna.

ks. Dominik Kaczmarek SAC

* DOM FORMACYJNY I DOMY REKOLEKCYJNE – MEDELLÍN
Wspólnota pallotyńska w Medellín jest placówką formacyjną, gdzie przygotowują się duchowo postulanci i klerycy do wypełnienia misji pośród świeckich katolików. Nasze drugie duszpasterstwo opiera się na rekolekcjach i spotkaniach formacyjnych dla grup, ruchów i wspólnot katolickich. Obecnie, z powodu pandemii koronawirusa, nie jest możliwe prowadzenie naszej działalności w trzech domach rekolekcyjnych ani odprawianie Mszy świętych. Nie możemy prowadzić kierownictwa duchowego ani spowiedzi. Obostrzenia wprowadzone przez państwo sprawiają, że nie możemy wypełniać naszej misji ani utrzymać ekonomicznie pracowników i domów formacyjnych. Dziękujemy za intencje przesłane dla naszej wspólnoty.

Pamiętamy w modlitwie,
ks. Mariusz Mąka SAC, ks. Roman Nakoneczny SAC, ks. Diego Andres Herrera Gutierrez SAC, ks. Jan Robert Adamowicz SAC