djembed

Kolumbia: Z kroniki wspólnoty parafialnej i pallotyńskiej w Bello

PRYMICJE KSIĘDZA VICTORA (1.07.2018)

1 lipca 2018 roku przeżywaliśmy czwartą w naszej historii parafialnej Mszę świętą prymicyjną. Podczas niedzielnej Eucharystii o godzinie 11:00 ks. Victor Sierra w asyście kapłanów i diakonów odprawił swoją pierwszą Mszę świętą w rodzinnej parafii. Nasz prymicjant ukończył seminarium w Stanach Zjednoczonych i został wyświęcony dla diecezji Boston gdzie podjął pracę duszpasterską.

OBRONA PRACY LICENCJACKIEJ KS. ADAMA KRASZEWSKIEGO SAC

6 sierpnia 2018 roku na Uniwersytecie przy Konferencji Episkopatów Latynoamerykańskich (CELAM) w Bogocie nasz współbrat ks. Adam Kraszewski SAC obronił pracę licencjacką na temat „Sensus Fidei i Magisterium Kościoła. Przypadek Amoris Laetitia”.
Prezentacji kandydata dokonał delegat księdza prowincjała w Kolumbii, ks. doktor Andrzej Kazimierz Zieliński SAC. Obecny był również ks. Łukasz Kluska SAC pracujący na Kubie, a w tym czasie przebywający z wizytą w Kolumbii oraz współbracia posługujący w Bogocie, ks. Adam Gąsior SAC i ks. Grzegorz Majewski SAC wraz z zaproszonymi gośćmi.
Wynikiem obrony jest tytuł kanoniczny licencjata oraz tytuł państwowy. Niniejszym ks. Adam otworzył furtkę do studiów doktoranckich, co niezwłocznie wykorzystał rozpoczynając kurs doktorancki.

JUBILEUSZ 50-LECIA PARAFII OBJAWIENIA PAŃSKIEGO W BELLO (1968 – 2018)

W niedzielę 19 września 2018 roku sfinalizowaliśmy kilkunastomiesięczne przygotowania do obchodów jubileuszu 50-lecia naszej parafii Objawienia Pańskiego w Bello. W ciągu tego czasu na bieżąco informowaliśmy o wydarzeniach związanych z tą uroczystością. Więc dzisiaj tylko cztery wieńczące dni tego wielkiego święta parafialnego i wydarzenia bezpośrednio je poprzedzające.
Warto zaznaczyć, że w ostatnich tygodniach przed jubileuszem został odmalowany cały kościół po stronie zewnętrznej. Bardzo ważnym elementem była wymiana tabernakulum. Od 2000 roku, czyli od początku pobytu naszej palotyńskiej wspólnoty w tej parafii ważnym elementem jest kult Bożego Miłosierdzia. W związku z tym również istotnym i zauważonym przez naszych parafian akcentem jubileuszu było wzbogacenie naszej świątyni w figurę świętej siostry Faustyny Kowalskiej.
W czwartek 16 września rozpoczęliśmy jubileusz 50-lecia parafii od adoracji Najświętszego Sakramentu. Od godziny 15:00 kolejne grupy parafialne modliły się w intencjach dziękczynnych i błagalnych. O godzinie 17:00 sprawowaliśmy mszą świętą w intencji zmarłych kapłanów posługujących w naszym kościele na przestrzeni tych 50 lat i za zmarłych parafian. Mszy świętej przewodniczył pierwszy palotyński proboszcz ks. Adam Gąsior SAC w asyście 2 kolejnych proboszczów ks. Adama Kraszewskiego SAC i obecnego ks. Andrzeja Kazimierza Zielińskiego SAC.
17 września jak każdy piątek upłynął pod szczególnym znakiem Miłosierdzia Bożego. O godzinie 10:00 sprawowaliśmy mszę świętą ze szczególną intencją za chorych z naszej parafii. Po eucharystii adoracja Najświętszego Sakramentu. O godzinie 15:00 kolejna msza święta Señor de la Misericordia w intencjach wszystkich kapłanów żyjących i w całej historii istnienia świątyni posługujących w naszym kościele.
18 września Msza święta o godzinie 18:00 sprawowana w intencji wszystkich dobroczyńców, dobrodziejów, współpracowników, członków grup parafialnych była poprzedzona adoracją Najświętszego Sakramentu przygotowaną i prowadzona przez kolejne grupy parafialne. Po mszy świętej zaproszeni goście udali się do salonu parafialnego na okolicznościowy bankiet. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Ramon Sanchez. Podczas bankietu kilku parafian ubogaciło nas wspomnieniami z początków istnienia parafii jak i z przybycia polskich pallotynów do tej świątyni, co miało miejsce w 2000 roku. Bankiet zakończyliśmy loterią fantową.
19 września na uroczystej Mszy świętej zakończyliśmy obchody jubileuszu 50-lecia założenia naszej parafii. Eucharystii o godzinie 11:00 w koncelebrze ks. Romana Nakoniecznego SAC, ks. Andrzeja Kazimierza Zielińskiego SAC i ks. Dominika Kaczmarka SAC przewodniczył wieloletni proboszcz ks. Adam Kraszewski SAC. Homilię wygłosił ks. Roman. W świętowaniu naszego jubileuszu towarzyszył nam również ks. Przemysław Norman Brodowski SAC który w tym czasie przebywa w naszym domu formacyjnym w Medellin w Kolumbii.
Bogu niech będą dzięki za tą 50-letnią historię naszej parafii Objawienia Pańskiego w Bello.

djembed