Kolumbijczycy pomagają emigrantom z Wenezueli

Bogotà (Fides) – Zapaść gospodarcza, jaką przeżywa obecnie Wenezuela zmusza wielu jej mieszkańców do emigracji i szukania schronienia w innych krajach kontynentu, w tym w Kolumbii. Do Kolumbii powracają też jej rdzenni mieszkańcy, którzy z różnych powodów mieszkali w Wenezueli i teraz boleśnie doświadczają kryzysu humanitarnego.

W związku z napływem dużej liczby emigrantów Kolumbijski Episkopat podjął decyzję, aby tegoroczną akcję postną kolumbijskiej Caritas poświęcić kryzysowi w Wenezueli i przeznaczyć zgromadzone ofiary na pomoc przybywającym stamtąd ludziom.

Priorytetem programu, wyjaśnia abp. Victor Manuel Ochoa z Cúcuta, diecezji, do której trafia najwięcej migrantów, jest pomoc w postaci jedzenia, lekarstw, zaopatrzenia medycznego, urządzeń i artykułów gospodarczych oraz wsparcia w znalezieniu dachu nad głową.

Z danych Episkopatu Kolumbii wynika, iż w trakcie ostatnich 18 miesięcy do Kolumbii przybyło 660.000 obywateli Wenezueli. Dużą grupę stanowią również ci, którzy przez Kolumbię chcą dotrzeć do Chile, Ekwadoru i Peru.

„Nie możemy pozostać obojętni i bezczynni wobec ludzkiej tragedii“, mówi abp. Ochoa, wyjaśniając, iż diecezja przygotowała miejsca noclegowe, centrum wsparcia dla migrantów i osiem kantyn, które codziennie wydają 1.600 darmowych gorących posiłków. Biskup podziękował przy okazji wolontariuszom za ich bezinteresowne zaangażowanie w służenie ludziom. „Każdy, kto do nas przychodzi dostaje natychmiast filiżankę kawy i kanapki. Większość z przybyszów ma za sobą ośmio- lub dziesięciogodzinną wyczerpującą podróż. Naturalnie pierwszeństwo mają dzieci i kobiety w ciąży, ale żaden człowiek nie odchodzi z pustym żołądkiem. Nawet jeśli nie mamy jedzenia, szybko staramy się je załatwić, aby nikt nie był głodny”. Zdaniem kolumbijskiego purpurata tegoroczna akcja postna, jest okazją do podziękowania Wenezuelczykom za ich solidarność, jakiej dawali wyraz w przeszłości, kiedy wielu kolumbijskich uchodźców przyjmowano w Wenezueli z otwartymi sercami.

(Fides 08/02/2018) (U.S.)