Kościół w Chinach na drodze do misyjnej wiosny

Ponad 48.000 nowych ochrzczonych w roku 2017

Pekin (Fides) – W roku 2017 wspólnota katolicka w Chinach powiększyła się o 48.556 członków, którzy przyjęli sakrament Chrztu Świętego. Statystyki opublikowane przez Faith Cultural Society z okazji Chińskiego Nowego Roku nie uwzględniają danych pochodzących z rozległych terenów wiejskich, a mimo to oddają ducha witalności i dynamiki misyjnej chińskich wspólnot wiary.

Z opublikowanych statystyk wynika, iż prowincja Hebei, twierdza chińskiego katolicyzmu, po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce z 11.899 nowo ochrzczonych.

W samej wspólnocie Xing Tai zanotowano 3.645 chrztów, w diecezji Han Dan – 3.059. Tylko w odległej wspólnocie w prowincji Hai Nan -38.

W regionie, w której dominuje ludność muzułmańska – Xin Jiang (zachodnie Chiny) chrzest św. przyjęło 6 osób, w prowincji Ning Xia – 128 i 54 in Qing Hai.

Na uwagę zasługuje mała katolicka wspólnota w buddyjskim Tybecie, gdzie sakrament chrześcijańskiej inicjacji przyjęło 11 osób.

Nadal wysoko w rankingu plasuje się stolica Chin. W diecezji Pekinu do Kościoła katolickiego wstąpiło 1.099.

W opublikowanym przez Faith Cultural Society studium czytamy iż ewangelizacja Chin to długi i trudny proces. „Pomimo optymistycznych danych i wielkiego misyjnego zaangażowania wspólnot lokalnych istnieje pilna konieczność intensyfikacji działań misyjnych. Dane liczebne, ilustrujące rozwój wspólnoty Kościoła katolickiego w Chinach pokazują wspaniałe owoce dzieła Ewangelizacji Państwa Środka, które jest bez wątpienia dziełem samego Chrystusa”.

(Fides 15/02/2018)