Meksyk – Przemoc wobec kapłanów, wynika o wiele bardziej z dążeń do destabilizacji społecznej w Meksyku niż jest efektem nienawiści, wynika zbadań Multimedialnego Ośrodka Katolickiego (CCM) w tym kraju.
Kapłani i wspólnoty parafialne są orędownikami pokoju. Działają na rzecz wspierania bezpieczeństwo, formacji ludzkiej, służby zdrowia, praw migrantów, kobiet i dzieci”, wyjaśnia dyrektor CCM, ks. Omar Sotelo Aguilar (ssp), dodając, iż Kościół w sposób bezpośredni pomaga ludziom w walce ze zorganizowaną przestępczości. Dlatego w interesie grup przestępczych jest uderzenie w ludzi Kościoła,
„Pozbycie się jednego kapłana jest o wiele bardziej dotkliwe niż pozbycie się innej osoby, ponieważ wtedy cała wspólnota ulega destabilizacji. W ten sposób budowana jest kultura lęku i milczenia, a ona z kolei przyczynia się do wzrostu korupcji i nieograniczonego funkcjonowania karteli”, wyjaśnia kapłan. Zjawisko to obecne jest szczególnie w stanach Guerrero, Veracruz, Michoacán. Poziom czerwonego alertu osiągnęło także w Tamaulipa, Jalisco i Guanajuato.
Ks. Omar Sotelo Aguilar w swojej książce i powstającym na jej kanwie filmie piętnuje przemoc wobec ludzi Kościoła, do której dochodzi w całym Meksyku, a której sprawcy pozostają bezkarni. Zakonnik przypomina, iż w 2018 r. zamordowano w jego ojczyźnie ośmiu kapłanów. „Podczas 6 letniej prezydentury Luisa Felipe Calderona zginęło 17 duchownych, a podczas sprawowania urzędu przez Enrique Peña Nieto – 26. Sprawcy 80% przestępstw pozostali bezkarni”.
W Meksyku Kościół i jego pracownicy są też obiektem zastraszania, gróźb śmierci i uprowadzeń włącznie z torturami. Każdego miesiąca profanacji ulega tam 26 Kościołów. Szeroko rozpowszechnione są także oszczerstwa rzucane pośmiertnie na duchownych, mające na celu zniszczenie ich pamięci i dodatkowo utrudnianie śledztwa.
Dzięki pracy zespołu CCM opinia publiczna ma szansę dowiedzieć się o przypadkach przemocy wobec kapłanów i współpracowników Kościoła oraz niszczenia autorytetu duchownych. Sprawozdania CCM doprowadziły do interwencji Komisji Praw Człowieka Parlamentu Meksyku oraz spowodowały odzew w ministerstwie spraw zagranicznych Stanów Zjednoczonych.
(Fides, 17/06/2019)