Meksyk modli się za ofiary przestępców

Modlitwa o pokój w Baja California Sur

Baja California Sur (Fides) – Ponad 900 osób zginęło w ciągu ostatnich trzech lat w wyniku przemocy w regionie Baja California Sur, w Meksyku.

Ten tragiczny bilans i ostatnie zabójstwo wysokiej rangi urzędnika państwowego, działacza praw człowieka, skłoniło miejscową społeczność do wyjścia na ulicę i zademonstrowania sprzeciwu wobec bezkarności przestępców i braku kontroli państwa w regionie.

23 listopada w parafii San Martin w La Paz odbyło się specjalne nabożeństwo zakończone Eucharystia w intencji zamordowanych i ich rodzin z udziałem miejscowego pasterza, Miguel Ángela Alba Díaz z Baja California Sur, ponad 100 kapłanów i setek wiernych modlitwa za ofiary przemocy w regionie.

Zamiast kazania pokazano portrety ponad 900 osób, które poniosły śmierć w wyniku barbarzyńskiej przemocy. Na zakończenie mszy św. odbyła się procesja światła wokół Kościoła.

Meksyk należy do najbardziej niebezpiecznych państw świata za sprawa kwitnącego narkobiznesu. Grupy przestępcze i kartele narkotykowe prowadzą regularną wojnę o kontrolę w regionie. Jako państwo tranzytowe stanowi obszar działania handlarzy ludzkim towarem, którego ofiarami padają mieszkańcy ubogich państw kontynentu południowego, pragnący dostać się do upragnionego raju na północy.

Na celowniku grup przestępczych znajdują się także pracownicy Kościoła. Wielu kapłanów straciło życie stając w obronie terroryzowanej ludności i piętnując zbrodniczą działalność przestępców.

                                                                                                                                                                 (Fides, 24/11/2017)