Meksyk: Zabójstwo dwóch kapłanów

Chilpancingo (Fides) – Meksyk od dawna zajmuje miejsce w czołówce krajów o najwyższym wskaźniku zabójstw i przestępczości. Obecnie jednak notuje się tam drastyczny wzrost działań kryminalnych, nierejestrowany od kilku lat. Niechlubny rekord zanotowano w czerwcu ubiegłego roku. Tylko w tym jednym miesiącu zabito 2 234 osoby. Przyczyną działań przestępczych i przemocy są wojny gangów narkotykowych, handlarzy żywym towarem oraz bezkarność przestępców.

W Meksyku giną również kapłani i współpracownicy Kościoła katolickiego. Meksykańscy kapłani są częstym celem ataków nie tylko na tle rabunkowym, ale przede wszystkim ideologicznym. Ich praca duszpasterska i głoszone wartości stoją w sprzeczności ze zbrodniczą działalności karteli narkotykowych i gangów działających poza prawem, także skorumpowanych urzędników.

W 2017 r. w całym kraju zabito czterech katolickich księży. Początek roku 2018 również zapisze się tragicznie w statystykach Kościoła katolickiego w Meksyku.

5 lutego w meksykańskim stanie Guerrero nieznani sprawcy zamordowali dwóch kapłanów, ks. Ivana Jaimesa (37) i ks. Germaina Muniz Garcia (39). Duchowni wracali z uroczystości maryjnej, gdy ich samochód został zatrzymany przez inne auto. Siedzący w nim uzbrojeni mężczyźni otworzyli ogień z broni maszynowej, zabijając duchownych.

Miejscowy biskup wezwał kapłanów i osoby zakonne do podjęcia wszelkich środków ostrożności, aby chronić swoje życie, natomiast władze centralne i regionu do skutecznego działania na rzecz przywrócenia bezpieczeństwa w całym kraju.

W regionie Guerrero w trakcie ostatnich pięciu lat zginęło 6 kapłanów.

(Fides, 06/02/2018)