Drodzy Przyjaciele Misji,
wkrótce będziemy przeżywać najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym szczególnym czasie kieruję pod Waszym adresem serdeczne życzenia głębokiego przeżycia Triduum Paschalnego oraz wielkiej radości w Wielkanocny Poranek. Niech Chrystus obdarzy Was niezłomną pewnością wiecznego szczęścia, które wyjednał nam swoją Męką, Śmiercią i Zmartwychwstaniem.
Owocem wydarzeń paschalnych jest dzielenie się nimi z innymi ludźmi. Misjonarze niosą tę Dobrą Nowinę na cały świat, między innymi do Ameryki Południowej. Pragnę przedstawić Wam wydarzenia, które miały tam miejsce. Początek roku 2018 zbiegł się z wizytacją kanoniczną naszych misjonarzy pracujących w Kolumbii i Wenezueli. W ciągu 20 lat w dzieje Kościoła na tym terenie wpisało się 25 polskich pallotynów. Obecnie przebywa tam 14 Współbraci.
Te sąsiadujące ze sobą kraje są bardzo różne kulturowo, dlatego dla lepszej koordynacji pracy Delegatura w Kolumbii i Wenezueli została podzielona na dwie samodzielne jednostki.
W czasie wizytowania placówek razem z Księdzem Prowincjałem Zenonem Hanasem SAC mogliśmy zobaczyć ogrom wykonanej pracy. Wysiłek misjonarzy został zauważony i doceniony przez miejscowych biskupów, którzy nie szczędzili im słów uznania za ubogacenie kościoła lokalnego charyzmatem pallotyńskim, troskę o dzieła charytatywne oraz rozwój apostolstwa świeckich i formację seminarzystów.
Niezwykle trudna jest sytuacja pallotynów w Wenezueli. Prowadzimy tam duszpasterstwo parafialne w stolicy kraju Caracas, Guarenas oraz w Upata, gdzie do parafii należą 32 okoliczne wioski. Misjonarze borykają się z wieloma problemami wynikającymi z trudnej sytuacji ekonomicznej kraju. Ubóstwo dotyczy tam już 82 proc. mieszkańców. Dotkliwy brak podstawowych towarów, korupcja i przestępczość to największe problemy. Galopująca inflacja i gigantycznie wzrastające ceny powodują, iż przeciętnego obywatela nie stać na zakup niezbędnych produktów. Ludzie wręcz głodują. Dzieci i młodzież nie chodzą do szkół, głównie z powodu niedożywienia. Mieszkańcy walczą na ulicach o żywność. Odpowiadając na te problemy, nasi misjonarze włączyli się w inicjatywę rozdawania obiadów najbiedniejszym parafianom. Starają się wspierać psychicznie i materialnie zdesperowanych Wenezuelczyków, ponieważ ich codzienność stała się walką o przeżycie.
Drodzy Współpracownicy,
sytuacja misjonarzy w tym kraju oraz ludzi, do których zostali posłani, jest bardzo trudna. Wszyscy bardzo liczą na naszą pomoc. O tym, jak ważna jest Wasza życzliwość, pisze ks. Grzegorz Rawiak: Misjonarz ma świadomość zagrożeń, ale czuje też płynącą z Polski moc modlitwy. Jeśli kapłan otrzymuje duchowe wsparcie, może spokojnie wykonywać swoje obowiązki. Doświadczyłem tutaj, jak bardzo potrzebne jest zaplecze modlitewne i ekonomiczne, które organizuje nam Sekretariat Misyjny w Polsce. Bez tej pomocy nie jesteśmy w stanie przeżyć nawet miesiąca. Nasze trwanie w Wenezueli jest dla mieszkańców znakiem nadziei.
Okażmy naszą solidarność z misjonarzami, aby mogli nieść otuchę ludziom, wśród których posługują. Ważnym elementem konkretnej pomocy będą ofiary, które nadeślecie z okazji intencji Mszy św. majowych, które będziemy odprawiać przez cały maj (codziennie 18 mszy św.). Zachęcam do przysyłania nam Waszych intencji, gdyż każdy ma radości i smutki, które może złożyć na ołtarzu. Proszę również o modlitwę w intencji pokoju w Wenezueli.
Dobrą okazją do wspólnej modlitwy za misje i misjonarzy będą organizowane przez nas doroczne dni skupienia, rekolekcje i czuwanie misyjne oraz pielgrzymka do Gietrzwałdu z Matką Słowa. Serdecznie zapraszam Was na te spotkania.
Pragniemy również razem z Wami świętować 200. rocznicę święceń kapłańskich naszego założyciela, św. Wincentego Pallottiego, przypadającą 16 maja. Do tej uroczystości będziemy przygotowywać się poprzez Nowennę. Zapraszam do wspólnej modlitwy.
W imieniu pallotyńskich misjonarzy serdecznie dziękuję za troskę o dzieło ewangelizacji.
Z wdzięcznością w sercu,
ks. dr Grzegorz Młodawski SAC
Sekretarz ds. Misji
i Dyrektor Pomostu
INTENCJE MSZY ŚW. MAJOWYCH
Przez cały maj w kościołach pallotyńskich będziemy odprawiać codziennie 18 Mszy św., w poleconych nam intencjach.
Dziękujemy za nadesłane z tej okazji ofiary, które zostaną przeznaczone na pomoc misjonarzom w Wenezueli.
Intencje prosimy przesyłać listownie lub elektronicznie.
MISJONARZE PALLOTYNI W AMERYCE POŁUDNIOWEJ:
KOLUMBIA – DELEGATURA ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ
PLACÓWKI
Bello
· Parafia pw. Objawienia Pańskiego
· Kaplica Najświętszych Serc
Jezusa i Maryi
· Dom Dziecka im. św. Jana Pawła II
Medellin
· Dom formacyjny seminarzystów
· Dom formacyjny dla świeckich
Bogota
· Parafia pw. Maryi Królowej
· Parafia pw. Opatrzności Bożej
· Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego
MISJONARZE
Ks. Jan Robert Adamowicz SAC
Ks. Adam Gąsior SAC
Ks. Dominik Kaczmarek SAC
Ks. Adam Kraszewski
Ks. Grzegorz Majewski SAC
Ks. Mariusz Mąka SAC
Ks. Roman Nakoneczny SAC
Ks. Andrzej Kazimierz Zieliński SAC
WENEZUELA – DELEGATURA ŚW. TERESY OD DZIECIĄTKA JEZUS
PLACÓWKI
Caracas
· Parafia pw. św. Jana Pawła II
· Kapelania Polonii
Guarenas
· Parafia pw. Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny
Upata
· Parafia pw. św. Antoniego
z Padwy
· Parafia pw. św. Franciszka
z Asyżu
· Parafia pw. św. Wincentego
Pallottiego
MISJONARZE
Ks. Dawid Dziedzic SAC
Ks. Zdzisław Łodygo SAC
Ks. Robert Płachta SAC
Ks. Tadeusz Popiołek SAC
Ks. Grzegorz Rawiak SAC
Ks. Andrzej Tekieli SAC
MISJE W KRAJU POGRĄŻONYM W CHAOSIE
Posługuję w wenezuelskiej miejscowości Upata, pięknie położonej między siedmioma wzgórzami. Jest nas tylko dwóch kapłanów na 150-200 tys. mieszkańców. Obsługujemy dwa kościoły, kaplicę i dojeżdżamy do około dwudziestu wiosek. Obowiązków jest dużo, klimat dokuczliwy. Pomagają nam świeccy katechiści, więc możemy się koncentrować na udzielaniu sakramentów.
Pogłębiający się kryzys sprawia, że kraj boryka się z dotkliwymi brakami oraz szalejącą hiperinflacją. Staramy się pomagać, pozyskując środki na rzeczy dla ubogich. Pod wpływem złej sytuacji ekonomicznej wzrasta przestępczość. Jest dużo zabójstw, porwań dla okupu, czego doświadczyłem osobiście. Zostałem napadnięty, gdy wiozłem dzieciom zupę. Wywieziono mnie do lasu i zabrano samochód. Kiedy przyjechałem przed pięcioma laty, życie toczyło się w miarę normalnie. Teraz kraj jest zniszczony przez komunizm, a ludzie umierają z głodu, polują na gołębie, koty, psy. Nie ma lekarstw.
Praca misjonarza tutaj ma sens. Można przecież ulżyć choć paru osobom, można udzielać sakramentów. Mamy świadomość zagrożeń, ale czujemy też płynącą z Polski moc modlitwy, która rzeczywiście pomaga. Jeśli kapłan otrzymuje duchowe wsparcie, ma siły do wykonywania swoich obowiązków.
Doświadczyłem tutaj, jak bardzo potrzebne jest zaplecze modlitewne i ekonomiczne, jakie stwarza nam Sekretariat Misyjny w Polsce. Bez tej pomocy nie jesteśmy w stanie przeżyć nawet miesiąca.
Z Wenezueli wyjechało już ponad 3 mln obywateli. To ogromny eksodus ludności do krajów sąsiednich, ale też do Europy. Nasze trwanie w tym kraju dodaje mieszkańcom otuchy. Cieszą się, że przyjeżdżają nowi misjonarze, podczas gdy wszyscy dookoła chcą uciekać. Kiedy na jesieni dołączył do nas ks. Andrzej Tekieli, odebrałem jego przybycie jako znak od Pana Boga, który wysyła nam pomoc, abyśmy nie tracili nadziei.
Odwiedzając parafian, chciałbym, oprócz dobrego słowa i sakramentów, móc zostawić im choć paczkę ryżu. Nauczyłem się, że trzeba iść do Wenezuelczyków z uśmiechem. Mimo biedy są życzliwi, lubią rozmawiać, często bezinteresownie pomagają. Idea Pallottiego zaangażowania świeckich jest w Wenezueli bardzo aktualna. Wspieramy się wzajemnie. Jesteśmy im potrzebni, a oni dodają nam sił.
Ks. Grzegorz Rawiak SAC, Wenezuela
JUBILEUSZOWA NOWENNA
Wdzięczni Bogu za dar naszego Założyciela, pragniemy razem z Wami radować się dwusetną rocznicą Jego święceń kapłańskich, które odbyły się 16 maja 1818 r.
Do świętowania tej uroczystości przygotujemy się poprzez Nowennę do św. Wincentego Pallottiego, którą będziemy odprawiać od 7 do 15 maja 2018 r. Zapraszamy Was do przyłączenia się do naszej Nowenny. Odprawimy w tym czasie 9 Mszy św., a intencje, które pragniecie przedstawić Bogu podczas jubileuszowej nowenny, prosimy przesyłać na nasz adres.
Złożone z tej okazji ofiary przeznaczone będą na realizację charyzmatu św. Wincentego Pallottiego.
PIERWSZA KONSEKRACJA
W parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego (La Ascensición del Señor) w Bogocie (Kolumbia), pierwszą konsekrację w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego złożył kl. Jorge Elio SAC. Uroczystości przewodniczył ksiądz delegat Andrzej Zieliński SAC, przełożony Delegatury św. Faustyny Kowalskiej. Nowemu profesowi życzymy wytrwania w powołaniu i wierności Bogu.
NOWY DOKTOR TEOLOGII Z AFRYKI
Ks. Benjamin Bahashi, kongijski pallotyn z Prowincji Świętej Rodziny, obejmującej Rwandę i Demokratyczną Republikę Konga, dn. 30.01.2018 r. obronił pracę doktorską z zakresu teologii pastoralnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pod kierunkiem ks. prof. Jana Kazimierza Przybyłowskiego. Temat pracy brzmiał: „Wpływ podstawowych wspólnot kościelnych na rozwój duszpasterstwa w diecezji Goma w Demokratycznej Republice Konga”. Recenzentami pracy byli ks. prof. Jan Górski z Uniwersytetu Śląskiego i ks. prof. Józef Mikołajec z Uniwersytetu Opolskiego.
Ks. Benjamin Bahashi przyjechał do Polski w 2013 r. W 2015 r. złożył egzamin licencjacki i rozpoczął studia doktoranckie. Praca doktorska jest efektem jego ponad 10-letniej pracy duszpasterskiej oraz czterech lat intensywnych badań naukowych.
Pamiętajmy w codziennej modlitwie o kapłanie z D.R. Konga, by jego praca naukowa przynosiła konkretne duszpasterskie owoce w każdym miejscu jego posługi.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W DNIACH SKUPIENIA
Dni skupienia organizowane są w różnych rejonach Polski. Spotkania mają miejsce w parafiach lub domach zakonnych. Rozpoczęcie o godz. 14.00 (wyjątkowo spotkanie w Olsztynie rozpocznie się o godz. 15.00).
Na spotkanie przyjedzie kapłan i misjonarz z Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego i Pomostu. W programie: Msza św., nabożeństwo, konferencja, możliwość złożenia intencji Mszy św. i zakupu pamiątek misyjnych.
TERMINY SPOTKAŃ:
22 kwietnia 2018 r.
BIAŁYSTOK, ul. Sybiraków 2, kościół pw. Ducha Świętego
WARSZAWA, ul. Skaryszewska 12, kościół pw. św. Wincentego Pallottiego
ŻYRARDÓW, ul. Narutowicza 30, kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia
27 maja 2018 r.
KIELCE, ul. Fosforytowa 6, kościół pw. św. W. Pallottiego
GIŻYCKO, ul. Pionierska 14 A, kościół pw. św. Kazimierza Królewicza
LUBLIN, ul. Warszawska 31, kościół pw. Wieczerzy Pańskiej
PRUSZKÓW, ul. Zawiszy 3, kaplica Sióstr Eucharystek
3 czerwca 2018 r.
ŁOMŻA, ul. Dworna 32, kościół Sióstr Benedyktynek
RADOM, ul. Młodzianowska 124, kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP
KRAKÓW, ul. Grodzka 54, kościół pw. św. Andrzeja
OLSZTYN, ul. Dybowskiego 2, kościół pw. św. Franciszka z Asyżu
GDAŃSK, ul. Polanki 131, kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej
– Ojcowie Cystersi
10 czerwca 2018 r.
SIEDLCE, ul. Rawicza 32, kościół Sióstr Benedyktynek
PUŁAWY, ul. Lubelska 7, kościół pw. Matki Bożej Różańcowej
RZESZÓW, ul. Partyzantów 38, kościół pw. św. Józefa
24 października 2018 r.
ZĄBKI, ul. Wilcza 8, siedziba Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego,
kaplica SAC
PALLOTYŃSKIE REKOLEKCJE MISYJNE W CZĘSTOCHOWIE: 19-22 kwietnia 2018
Dom rekolekcyjny Sióstr Służebniczek NMP
ul. Kapucyńska 18
Prowadzący ks. Jerzy Gugała SAC.
Rozpoczęcie w czwartek o godz. 18.00 – kolacją, a zakończenie obiadem w niedzielę. Koszt pobytu 180 zł.
Zgłoszenia przyjmujemy do 9 kwietnia, pod nr tel. 22 771 51 19.
REKOLEKCJE W DRODZE
VII Majowa Pielgrzymka Różańcowa z Matką Słowa
2-3 maja 2018
Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00,
w kościele parafialnym w Łukcie, ul. Kościelna 4.
Przewodnik ks. Roman Rusinek SAC
PODARUJ 1% NA MISJE
Zachęcamy do przekazania 1% odpisu podatku dochodowego na rzecz misji i Kościoła na Wschodzie, wpisując w odpowiedniej rubryce formularza PIT numer KRS Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti:
KRS 0000309499
CZUWANIE MISYJNE NA JASNEJ GÓRZE
21/22 kwietnia 2018
Rozpoczęcie 21 kwietnia Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Zakończenie 22 kwietnia ok. godz. 4.30
ZACHĘCAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W PROGRAM DODATKOWY
Ważniejsze punkty: sobota, 21 kwietnia: 13.30 – spotkanie na Jasnej Górze przy Jasnogórskim Centrum Informacji
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego, Msza święta w Dolinie Miłosierdzia, ul. Kordeckiego 49
20.00 – Akatyst w Kaplicy Cudownego Obrazu
Dla chętnych istnieje możliwość dojazdu autokarem. Wyjazd o godz. 8.00, spod Katedry Praskiej św. Floriana i św. Michała Archanioła, ul. Floriańska 3 w Warszawie. Powrót do Warszawy po zakończeniu czuwania. Zgłoszenia na przejazd autokarem przyjmujemy do 18 kwietnia, koszt przejazdu – 60 zł. Dodatkowe informacje pod nr. tel. 22 771 51 19