Nigeria: Uwolnienie zakonnic

Abudża (Fides) –Jesteśmy szczęśliwe. Bogu niech będą dzięki! Tak przełożona generalna Sióstr Eucharystycznego Serca Jezusa przyjęła wiadomość o uwolnieniu trzech zakonnic i trzech postulantek, porwanych 13 listopada ubiegłego roku z domu zakonnego w Iguariaczi przez zbrojoną bandę.

Jak podała miejscowa prasa porywacze żądali wysokiego okupu. Zakonnice zostały jednak uwolnione w ramach ofensywy nigeryjskich sił bezpieczeństwa.
17 grudnia papież Franciszek modlił się o uwolnienie zakonnic. „Łączę się całym sercem z nigeryjskim biskupem, który apeluje do porywaczy sześciu zakonnic z Kongregacji Eucharystycznego Serca Jezusa, o uwolnienie kobiet”, mówił Ojciec Święty.
Od wielu lat Nigeria walczy z bandyckimi ugrupowaniami, w tym islamską sektą Boko Haram, które destabilizują sytuację polityczno-społeczną w kraju. Północne terytorium Nigerii to obszar działania Boko Haram, która od lat zbiera krwawe żniwo w wielu państwach Afryki Środkowej. 11 grudnia ub.r. dokonała ona krwawego ataku na obóz dla uchodźców w Minawao, na północnym wschodzie kraju, podczas którego śmierć poniosło ponad 10 osób, głównie nigeryjskich uchodźców, którzy powrócili do ojczyzny z sąsiedniego Kamerunu. W Kamerunie w trakcie ostatnich lat schronienie znalazło ponad 91.000 Nigeryjczyków. Niestety z powodu rozszerzenia działalności sekty Kamerun nie jest dla nich bezpiecznym miejscem.
Zarówno sekcie Boko Haram, jak i innym formacjom wojnę wypowiedział rząd nigeryjski pod dowództwem Buhariego. Jak podkreślają biskupi kraju u podłoża wielu konfliktów, toczących się pomiędzy mniejszymi grupami zbrojnymi leżą trudne do rozwiązania interesy plemienne.

(Fides 9/1/2018) (U.S.)