Nikaragua: Tydzień Modlitw o Pokój i Sprawiedliwość!

Managua (Fides) – 8 września, w uroczystość Narodzenia NMP, rozpocznie się w Nikaragui proklamowany przez biskupów tego kraju Tydzień Modlitw o Pokój i Sprawiedliwość.

Jego zakończenie przypadnie w dniu 15 września, obchodzonym jako święto narodowe.
Jak poinformował bp. Jorge Solórzano Pérez z Granada akcja modlitewna zostanie zainaugurowana uroczystą mszą św., odprawianą w katedrach wszystkich diecezji w kraju. Następnie każda diecezja realizować będzie swój własny pogram według głównego scenariusza, w realizację którego włączą się wszystkie stany: duchowni, zakonnicy, dzieci, młodzież, organizacje świeckie , rodziny, chorzy. Jak podkreślają organizatorzy inicjatywy, w ten sposób modlitwą zostaną objęte aktualne wyzwania, przed jakimi stoi społeczeństwo Nikaragui, w tym najważniejsze: troska o pokój, sprawiedliwość, demokrację, obrona prześladowanych i więzionych.
Biskupi Nikaragui wezwali wiernych do modlitwy i dzieł miłosierdzia, zwłaszcza wobec ubogich, głodnych i wykluczonych, którzy stanowią znaczną część społeczeństwa tego środkowoamerykańskiego kraju.
Tydzień modlitw za Nikaraguę odbywać się będzie w narastającym klimacie wrogości wobec Kościoła katolickiego ze strony reżymu prezydenta Ortegi, który wypowiedział „Kościołowi i społeczeństwu otwartą walkę”. Jak podkreślił bp. Juan Abelardo Mata z Estelí, sekretarz generalny Episkopatu Nikaragui Kościół katolicki jest głównym celem ataku reżymu. „W kraju dochodzi permanentnie do łamania podstawowych praw człowieka. Z dnia na dzień, pogarsza się także sytuacja bezpieczeństwa. Na celowniku służb znajdują się także duchowni i zakonnicy, a Kościoły z modlącymi wiernymi są otaczane kordonami policyjnymi i blokowane.”
Od momentu wybuchu antyrządowych demonstracji, tj. od kwietnia 2018 r. Kościół, który jako pierwszy zainicjował narodowy dialog i stanął w obronie najsłabszych uznawany jest przez prezydenta Ortegę za organizatora puczu.

(Fides, 29/08/2019)