Karaczi (Fides) – „Młodzi ludzie są świadomi swojej roli w procesie umacniania pokoju i harmonii wśród rówieśników reprezentujących różne religie”, mówią organizatorzy Regionalnych Dni Młodzieży w Karaczi, pakistańskiej prowincji Sindh. W spotkaniu udział biorą młodzi hindusi, chrześcijanie, sikhsm, bahais i muzułmanie.
Pakistan jest państwem mało przyjaznym chrześcijanom ze względu na radykalizację społeczeństwa, w którym do głosu dochodzą ekstremiści muzułmańscy. Społeczeństwo tego azjatyckiego kraju składa się w 96,4 % z ludności muzułmańskiej. 1,9 % stanowią hindusi, 1,6 – chrześcijanie w tym 0,5% katolicy.
W kraju dochodzi do częstych ataków terrorystycznych, wymierzonych głównie w chrześcijan. Mają one zwykle spektakularna postać i kosztują życie wielu ludzi. Również w Pakistanie dochodzi do częstych przypadków wykorzystywania paragrafu blasfemii, czyli zapisu prawnego o karaniu za obrazę Mahometa do prześladowania wyznawców Chrystusa. Na skutek niesłusznego oskarżenia o naruszenie blasfemii tysiące chrześcijan pakistańskich zostało wtrąconych do więzień. Wielu straciło życie, także w wyniku przemocy zadanej przez muzułmańskich sąsiadów.
Na świecie szerokim echem odbił się przypadek Asi Bibi, matki kilkorga dzieci, chrześcijanki, która została niesłusznie oskarżona o obrazę Mahometa. Od kilku lat czeka w więzieniu na wyrok, którym może być także kara śmierci.
Zdaniem organizatorów Regionalnych Dni Młodzieży pokój i harmonia pomiędzy religiami stanowią pilną konieczność nie tylko w społeczeństwach muzułmańskich. Dlatego konieczne są inicjatywy edukacyjne, wychowawcze i kulturalne, kierowane zwłaszcza do młodych ludzi, którzy kształtować będą przyszłość świata, podkreślają twórcy inicjatywy.
„To bardzo ważna impreza. Jej celem jest zbliżenie młodych ludzi różnych religii, udzielenie im wsparcia i zachęty na drodze budowania pokoju i międzyreligijnej harmonii w naszym kraju” , powiedział Kashif Anthony, koordynator Katolickiej Komisji ds. Sprawiedliwości i Pokoju w Karaczi. „Jeśli młodzi ludzie doświadczą atmosfery dialogu, wzajemnej współpracy i pozostaną wierni tym wartością to jest szansa na stopniowe przełamywanie dyskryminacji i nietolerancji w społeczeństwie Pakistanu”.
Simon Naveed Gill, młody chrześcijanin, wyróżniony za zaangażowanie na rzecz wspierania praw człowieka w Pakistanie podkreśla, iż młode pokolenie musi angażować się na rzecz poszanowania innych religii w swoich miastach, regionach i krajach. Uczestnik spotkania zachęcił młodzież chrześcijańską do modlitwy za swoich rówieśników, znajdujących się pod wpływem radykalnych ideologii. Z kolei Kailash Kumar Sarhadi, przedstawiciel wspólnoty Sikh i, dyrektor „Masterpeace Pakistan” podkreślił, iż w społeczeństwie Pakistanu 67% stanowią młodzi ludzie. „To ogromny potencjał, aby zmienić mentalność nienawiści i nietolerancji. Pracujemy nad tym w dużych aglomeracjach, ale nasz wysiłek musi koncentrować się także w mniejszych miejscowościach”.
(Fides 28/2/2018)
(U.S.)