Panama: Po raz pierwszy w historii ŚDM młodzi z wizytą u więźniów

Uczestnicy ŚDM, zakonnicy i kapłani udali się do instytucji penitencjarnych w mieście Panama z katechezą i modlitwą. Osadzeni w więzieniach mogli również wziąć udział w spotkaniach muzycznych i artystycznych, organizowanych przez młodzież. Ich głównym przekazem była bezwarunkowa miłość Boga, która najpełniej objawia się wtedy, gdy brak wszelkich ludzkich oparć.

W rozmowie z agencją Fides, Adriana García, członkini ruchu Fokolare podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy wśród młodzieży w panamskim Colón. „Colón to miasto rozdarte walką band narkotykowych. Jego mieszkańcy cierpią z powodu przemocy i ubóstwa. Największą cenę płacą dzieci i młodzież. Nierzadko u progu życia trafiają do więzień”

We współpracy z zakonami żeńskimi i męskimi powstał tam projekt edukacji i formacji „Start Now“, w ramach którego młodzi ludzie z dzielnic nędzy mogą uczestniczyć w programach artystycznych i edukacyjnych. „Wystarczy dać dzieciom i młodzieży odrobinę ciepła, zaufania i oparcia, a oni w sposób cudowny rozwiną w sobie najlepsze talenty”, mówi młoda katoliczka.

W więzieniu dla kobiet w mieście Panama członkowie grupy „Gen Verde“ modlili się wspólnie z 350 osadzonymi. „Widzieliśmy w ich oczach łzy wdzięczności i zaskoczenia”, mówi Maria Fatima Alvarez, argentyńska członkini zespołu. „Więźniarki przyjęły nasze odwiedziny jako przejaw bożej łaski. Wysłuchaliśmy historii kilku z nich. Były pełne bólu, niesprawiedliwości i opuszczenia. Kobiety mówiły o odnalezieniu Boga na dnie swojej egzystencji i czerpaniu siły z wiary i Ewangelii”.

25 stycznia papież Franciszek, który dwa dni wcześniej przybył do Panamy odwiedzi więzienie Las Garzas w Pacora, gdzie wyspowiada kilku młodych więźniów i odprawi nabożeństwo pokutne.

Odwiedziny więźniów wpisują się w idee papieża Franciszka, szybko podchwyconą przez młodych ludzi, którzy w ramach różnorodnych inicjatyw wyruszają na peryferia, aby nieść przesłanie Ewangelii, a wraz z nią miłość i współczucie wobec wykluczonych, najsłabszych i najbardziej dotkniętych różnego rodzaju ubóstwem.

(Fides 25/01/2019) (U.S.)