Papieska Intencja Misyjna – Czerwiec

Aby tam, gdzie wpływ sekulary­zacji jest silniejszy, wspólnoty chrześcijańskie po­trafiły skutecznie prowadzić nową ewangelizację.

Byłem kapłanem z pięcioletnim stażem. Celebrowałem Eucharystię w Sanktuarium Matki Bożej w Sabaneta, diecezja Medellin. Podczas Mszy św. zauważyłem mężczyznę, bardzo ubogiego. Jego ubranie było brudne i cuchnące. Miał cierpiący wyraz twarzy.

Po Mszy św. mężczyzna podszedł do mnie i zapytał: „Proszę Księdza, czy mogę się wyspowiadać?” Byłem zaskoczony z powodu nieoczekiwanej prośby. Odpowiedziałem: „Tak, mój przyjacielu, zapraszam do konfesjonału”.

W konfesjonale ukląkł przede mną, a ja położyłem mu rękę na ramieniu. Nie było to miłe uczucie: jego koszula była przepocona i brudna. Mężczyzna spojrzał na mnie zaskoczony i „wyrzucił” z siebie: „Od bardzo dawna nikt się mnie nie dotknął.”

Po spowiedzi położyłem rękę na jego głowie i dałem rozgrzeszenie. Zaczął płakać. Spojrzał na mnie, a ja pobłogosławiłem go, robiąc krzyż na jego czole. „Niech Bóg cię błogosławi, drogi przyjacielu. Chciałbym ci coś podarować, ale nie mam nic oprócz biletu metra. Nie wiem, czy skorzystasz?” Wtedy usłyszałem odpowiedź: „Ojcze, to nic nie szkodzi. Dziś udzieliłeś mi błogosławieństwa i to było najbardziej wzruszające wydarzenie w moim życiu”.

To zdarzenie dało mi dużo do myślenia. Zrozumiałem, że nie można oceniać drugiego człowieka po ubiorze, nie można nim gardzić i go potępiać. To ważne i cudowne zarazem, przyjmować wszystkich z jednakowym szacunkiem, zwłaszcza ubogich.

Tym, co powinniśmy sobie uświadomić, jest fakt, że prawdziwe ubóstwo to nie ubóstwo materialne, ale duchowe. W tym sensie łaska Boża, błogosławieństwo Boże, jest czymś najcudowniejszym, największym, co może się człowiekowi przydarzyć. Gdy ten ubogi człowiek otrzymał odpuszczenie grzechów i błogosławieństwo, jego ubrania wprawdzie pozostały brudne, ale światłość Bożej łaski opromieniła jego oblicze, a serce zajaśniało blaskiem miłości, która nie przemija, lecz stale promienieje.

Świadectwo kapłana z Kolumbii, Gerardo Diaz Molina

Medellin (Zenit), 28.05.2013 r.