PAPIESKA INTENCJA MISYJNA/WRZESIEŃ 2012

Aby we wspólnotach chrześcijańskich wzrastała gotowość do ofiarowania misjonarzy, kapłanów i wiernych świeckich, a także konkretnych zasobów, Kościołom uboższym.

Benin: Sierociniec im Maksymiliana Kolbe
Konkretna odpowiedź franciszkanów Niepokalanego Poczęcia Maryi na „Africae Munus” Benedykta XVI.

 

25 sierpnia 2012 r. w Bembereké (Republika Beninu) otwarto sierociniec noszący imię Maksymiliana Kolbe, kanonizowanego dokładnie przed 30 laty franciszkanina z Zakonu Braci Mniejszych.

Sierociniec zbudowany został przez franciszkanów Niepokalanego Poczęcia Maryi, obecnych w Beninie od 1991 r. Religijny instytut na prawie papieskim charakteryzuje się tym, iż realizuje doświadczenie wiary i życia wspólnoty „Rycerzy Niepokalanej” założonej przez Maksymiliana Kolbe w latach 30-tych w Polsce i Japonii. Już w ubiegłym roku franciszkanie Niepokalanego Serca Maryi uruchomili radiostację w Beninie -„Radio Immaculée Conception” oraz otworzyli świątynię „Notre Dame de la Divine Miséricorde” w Allada. Planują także otwarcie sieci instytucji socjalnych w naznaczonej ubóstwem muzułmańskiej północy kraju.

Nowo otwarty sierociniec im. Maximiliana Kolbe w Bembereké został poświęcony przez biskupa N’Dali, mons. Martin Adjou w obecności prefekta Atakora, burmistrza Bembereké i delegacji ministerstwa spraw zagranicznych. Dzieło finansowane jest głównie przez włoską fundację AMIM („Associazione Missione dell’Immacolata Mediatrice“), utworzoną prawie wyłącznie z osób świeckich, należących do III Zakonu Franciszkańskiego Niepokalanego Poczęcia. Poświęcenie sierocińca odbyło się 25 sierpnia we wspomnienie św. Ludwika IX, Króla Francji i patrona Trzeciego Zakonu Franciszkanów.

W ceremonii poświęcenia obiektu udział wzięli miejscowi wierni, delegacja włoskich darczyńców i oraz przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej. Nowy sierociniec jest ziarnem nadziei w najuboższym regionie Beninu, gdzie w wyniku ubóstwa cierpią przede wszystkim dzieci. Budynek o kształcie litery M ma przypominać o swoich patronach: Maryi i Maksymilianie Kolbe. Może pomieścić pięćdziesięcioro dzieci i dysponuje infrastrukturą, która ma zapewnić najmłodszym szczęśliwy i pełen ciepła rodzinnego pobyt. Celem instytucji jest pomoc dzieciom najbardziej ubogim, które straciły jednego lub oboje rodziców. Ma zapewnić edukację i właściwe wychowanie społeczne i religijne, mówią organizatorzy inicjatywy. Jeśli rozwój kraju zależy od edukacji jego młodzieży, to dzieło to stanowi konkretną odpowiedź na zawarty w Liście Apostolskim „Africae Munus” apel: „Miej tylko odwagę, wstań, on wzywa Ciebie”. Papież Benedykt XVI przekazał ten dokument biskupom afrykańskim podczas swojej podróży do Beninu, w listopadzie 2012 r.

P. Alfonso M. A. Bruno FI

Zenit, 28.08.2012 r.