Patriarcha rosyjskiego Kościoła prawosławnego docenia rosyjską interwencję w Syrii

Moskwa (Fides) – „Rosyjska interwencja w konflikcie syryjskim zapobiegła rzezi chrześcijan w tym kraju”, powiedział prymas rosyjskiego Kościoła prawosławnego patriarcha Cyryl, zapewniając, iż Kościół prawosławny w Rosji wspierać będzie odbudowę chrześcijańskich świątyń, także meczetów i historycznych miejsc w państwie Bliskiego Wschodu.

7 stycznia w tradycyjnym przemówieniu telewizyjnym z okazji prawosławnych świąt Bożego Narodzenia prymas rosyjskiego Kościoła ortodoksyjnego mówił o sytuacji wspólnot chrześcijańskich w regionie Bliskiego Wschodu. Zauważył podobieństwo sytuacji społeczno-politycznej w Syrii do wcześniejszego konfliktu w Iraku. Podkreślił role ekstremistów islamskich w generowaniu konfliktu w Syrii i ich dążenie do eliminacji chrześcijan z tego regionu. Zapewnił, iż decyzja Rosji o wspieraniu Bashara Assada, który gwarantował stabilizację w kraju i poszanowanie wolności religijnej była słuszna.

„W roku 2013 przywódcy Kościołów prawosławnych Bliskiego Wschodu przybyli do Moskwy, aby wziąć udział w 1025 rocznicy Chrztu Rusi. Podczas spotkania z prezydentem Putinem wyrazili prośbę, aby Rosja zaangażowała się w ochronę chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Tak się też stało”, podkreślił Cyryl. Dodał, iż to dzięki Rosji zapobieżono masakrze chrześcijan w Syrii, na wzór tej, jaka dokonała się w Iraku po obaleniu Saddama Husajna. „W Iraku pozostała garstka chrześcijan. Ich świątynie wyleciały w powietrze. Podobnie mogło być w Syrii”.

Głowa Kościoła rosyjskiego obiecała pomoc humanitarną dla mieszkańców Bliskiego Wschodu, włącznie z odbudową miejsc kultu, klasztorów i pomników.

(Fides 8/1/2018).(U.S.)