Obraz Jezusa Miłosiernego - Świdnica

Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego – Wywiad

SPOTKANIE Z JEZUSEM MIŁOSIERNYM
Obraz Jezusa Miłosiernego - Świdnica

Od kwietnia 2007 r. diecezja świdnicka przeżywa swój czas nawiedzenia. Od dekanatu do dekanatu, od parafii do parafii, peregrynuje obraz Jezusa Miłosiernego. Odpowiedzialność za przeprowadzenie peregrynacji połączonej z przeżyciem misji lub rekolekcji parafialnych powierzona została Pallotyńskiemu Sekretariatowi Misyjnemu Prowincji Chrystusa Króla we współpracy z Sekretariatem ds. Apostolstwa Prowincji Zwiastowania Pańskiego. Na pytania Redakcji „Posyłam Was”, dotyczące przebiegu oraz owoców duszpasterskich nawiedzenia, odpowiedzi udzielił ks. Emilian Sigiel SAC, koordynator peregrynacji.

 

Czym jest peregrynacja dla wiernych diecezji świdnickiej?
Ks. Emilian Sigiel SAC: W swoim nauczaniu Ojciec Święty często nawiązywał do Miłosierdzia Bożego. Mówił o swoistej mentalności ludzi żyjących w nowym tysiącleciu, którzy mają nie tylko wyobraźnię miłosierdzia, ale nim żyją. Końcowy okres pontyfikatu papieża był naznaczony szczególnym znakiem Bożego Miłosierdzia. Diecezja świdnicka powstała trzy lata temu, pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II. W przeważającej części została utworzona z diecezji wrocławskiej oraz z kilku dekanatów diecezji legnickiej. Intencją ks. bpa ordynariusza Ignacego Deca, jest zintegrowanie nowej diecezji, które może dokonać się poprzez głoszenie orędzia o Bożym Miłosierdziu i podjęcie go w życiu. W tym celu 15 kwietnia 2007 r. rozpoczęła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, który poprzez ten wizerunek błogosławi każdy zakątek diecezji.
Co można powiedzieć o przebiegu tej peregrynacji na obecnym etapie?
Pierwsza część peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego trwała do lipca 2007 r. i objęła trzy dekanaty: świdnicki katedralny, a także dwa dekanaty Kudowa Zdrój i Polanica Zdrój. W przerwie wakacyjnej obraz nawiedził seminarium duchowne. Drugą część rozpoczęliśmy 1 września, w dekanacie noworódzkim. Uroczystej inauguracji przewodniczył ks. Biskup. Następnie obraz nawiedzał kolejne dekanaty, a pod koniec roku rozpocznie się nawiedzenie w dekanacie dzierżoniowskim.
Jak odbywa się przyjęcie obrazu Jezusa Miłosiernego w poszczególnych parafiach?
Poszczególne parafie w obrębie dekanatu ustalają, w jakiej kolejności przyjmą wizerunek Jezusa Miłosiernego. Obraz gości w parafiach od niedzieli do środy albo od środy do niedzieli. Przyjmuje go cała wspólnota parafialna z proboszczem na czele. Jako pallotyni podejmujemy się przeprowadzenia misji lub rekolekcji oraz posługujemy jako kustosze obrazu i opiekunowie kaplicy.
Na czym polega funkcja kustosza?
Zadaniem kustosza jest dbanie o to, by obraz przybył do parafii bezpiecznie i punktualnie. Obraz przewożony jest samochodem-kaplicą, specjalnie w tym celu przygotowanym i udekorowanym. Po uroczystym powitaniu, obraz jest umieszczony w miejscu umożliwiającym wspólnotową i indywidualną modlitwę przed wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Po przybyciu obrazu rozpoczynają się rekolekcje w parafii. Rekolekcjonista ma specjalny program ustalony z proboszczem, aby modlitwą i naukami przy obrazie objąć dzieci, młodzież, dorosłych, chorych i starszych.
Czy można w konkretny sposób opisać owoce peregrynacji w sercach ludzkich?
Peregrynacja jest dla wielu ludzi wydarzeniem mobilizującym, jest świętem, ponieważ to jest ich nawiedzenie. Każdy chce czcić obraz Jezusa Miłosiernego, modlić się koronką do Bożego Miłosierdzia. Parafianie gromadzą się o godz. 15, modlą się żarliwie, przystępują do Komunii św., spowiadają się, niekiedy z wielu lat życia. To są owoce, które mówią same za siebie.
A jakie są skutki w życiu parafii?
Nawiedzenie z reguły kończy się powstaniem grupy miłosierdzia w parafii, która na określonym terenie mobilizuje osoby zamożniejsze oraz różne organizacje, aby pomagać ludziom potrzebującym. Myślę, że każdy parafianin odczuje skutki łaski miłosierdzia.
Jaki będzie dalszy plan peregrynacji?
Peregrynacja zaplanowana jest na lata 2007-2010. Naszym pragnieniem jest, aby uroczyste i szczęśliwe zakończenie peregrynacji odbyło się w parafii Królowej Polski w Świdnicy, gdzie powstaje sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Mamy nadzieję, że ten obraz, który jest już znany wcałej diecezji, przy którym modli się tak wielu wiernych będzie umieszczony w tym powstającym sanktuarium Miłosierdzia Bożego diecezji świdnickiej. Naszym pragnieniem jest, aby za trzy lata tam właśnie zakończyła się wędrówka Pana Jezusa Miłosiernego. Peregrynacja jest dziełem, któremu naprawdę warto całym sercem służyć. Cieszymy się, że są jeszcze tysiące istnień ludzkich, na drodze których stanie obraz Pana Jezusa sam Jezus Miłosierny ze swoją łaską.
Przy okazji, pragnę podziękować także wszystkim osobom spotkanym na szlaku peregrynacji i życzę im błogosławionych owoców nawiedzenia Jezusa Miłosiernego w ich życiu. Bóg zapłać!

KILKA UJĘĆ Z PEREGRYNACJI
{gallery}peregrynacjaJM{/gallery}