Posłannictwo Miłosierdzia pallotyńskich misjonarzy

Miłosierdzie Boże zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości,
sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia.

Papież Franciszek, Orędzie na Wielki Post 2016

Drodzy Przyjaciele Misji,
Przesłanie o Miłosierdziu Bożym fascynuje dziś wielu ludzi, którzy chętnie podejmują trud rozpowszechnienia go na wszystkich kontynentach. W to posłannictwo jest obecnie zaangażowanych ponad 2040 polskich misjonarzy, posługujących w 97 krajach.

Z szerzeniem orędzia Jezusa Miłosiernego związana jest działalność misjonarzy pallotyńskich na kontynencie afrykańskim. W Rwandzie prowadzą dwa prężne ośrodki: w Ruhango i Kabuga. W latach 90. ubiegłego wieku Ruhango stało się miejscem pojednania i przebaczenia dla okaleczonych przez wojnę setek tysięcy ludzi. Na terenie sanktuarium istnieje Centrum Pojednania Jezusa Miłosiernego z kaplicą wieczystej adoracji. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i Msze św. z modlitwą o uzdrowienie skupiają tysiące ludzi z całego kraju. Są szansą na złagodzenie waśni i osiągnięcie pokoju. Corocznie na uroczystości związane ze świętem Bożego Miłosierdzia przybywa tu blisko 50 tys. osób.

Kabuga to miejsce pielgrzymek, nabożeństw ekspiacyjnych oraz konferencji teologicznych. Znaczącym wydarzeniem dla chrześcijan w Rwandzie był Kongres Miłosierdzia Bożego zorganizowany w tym sanktuarium w 2010 r. dla afrykańskiego Regionu Wielkich Jezior.

Na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w parafii pw. Świętego Zbawiciela Miłosiernego, dynamicznie rozwija się Apostolat Bożego Miłosierdzia. W Bazylice Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro czczony jest obraz Jezusa Miłosiernego.

Również na Ukrainie, w pallotyńskiej parafii w Żytomierzu, powstaje sanktuarium i Centrum Miłosierdzia Bożego. Są tu organizowane są m.in. spotkania świąteczne dla ubogich, codziennie wydawany jest posiłek dla ok. 50 osób. Mieści się tu wydawnic

two kwartalnika „Posłaniec Bożego Miłosierdzia”.

O tym, że Miłosierdzie Boże jednoczy ludzi, przekonali się również misjonarze z Ameryki Łacińskiej. Wraz z przybyciem do Kolumbii i Wenezueli pallotyni zaczęli ożywiać kult do Jezusa Miłosiernego. Wiara w miłosierną miłość Boga jest bardzo potrzebna. Świadczy o tym liczny udział wiernych w dniach skupienia, rekolekcjach i Mszach św. Powodzeniem cieszą się audycje radiowe na ten temat, prowadzone przez pallotynów. Owocem pracy misyjnej jest powstanie Grup Bożego Miłosierdzia, których członkowie modlą się razem, a także zajmują się organizowaniem pomocy charytatywnej.

Drodzy, duchowa i materialna opieka nad dziełami miłosierdzia prowadzonymi przez pallotynów może być naszym darem na Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Wykorzystajmy ten szczególny czas łaski, włączając się w Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus powiedział w objawieniach: „W tej nowennie udzielę duszom wszelkich łask.” W każdym miesiącu, przez 9 kolejnych dni, podczas Mszy św. będziemy polecać Bogu Wasze intencje. Zachęcamy również do przesyłania intencji na Msze św. majowe. Ofiary, przesłane z tej okazji, przeznaczymy na prowadzenie projektów miłosierdzia w krajach misyjnych.

Znajdźmy czas na spotkanie z Jezusem Miłosiernym i misjonarzami. Okazją ku temu będą rekolekcje, które można połączyć z czuwaniem na Jasnej Górze oraz dni skupienia organizowane w różnych rejonach Polski i pielgrzymka do Gietrzwałdu z Matką Słowa. Bardzo serdecznie zapraszamy Was wszystkich razem z rodzinami i przyjaciółmi do wspólnego przeżywania tych wydarzeń.

Na koniec pragnę wyrazić podziękowanie za każdy przejaw duchowej i materialnej troski o misjonarzy i pallotyńskie misje. Bóg zapłać z całego serca za gesty wsparcia i sympatii, które są przejawem Waszej wyobraźni miłosierdzia.

Ks. Grzegorz Młodawski SAC
Dyrektor ds. Misji i Pomostu