Zgłoszenia przyjmujemy do 28 sierpnia, pod nr tel. 22 771 51 19


 POREKOLEKCYJNA REFLEKSJA

 

Jest mi bardzo miło, że mogę podzielić się kilkoma zdaniami refleksji po spotkaniu. Jest to stała pozycja zaznaczona w kalendarzu moich aktywności. Trzeci tydzień kwietnia, od czwartku do niedzieli, każdego roku. Spokojny czas wypełniony modlitwą i wyjaśnianiem zasad naszej katolickiej wiary. Od kilku lat rekolekcjonistą dla naszej grupy jest ks. Jerzy Gugała, kapłan, który bez ogródek sprawy życia duchowego tłumaczy jasnym, barwnym językiem, na przykładach z wieloletniej posługi kapłańskiej. Okazuje się, że chociaż jesteśmy w Kościele od dziesiątków lat, mnożą się pytania, na które otrzymujemy jasne, chociaż twarde odpowiedzi. Wzrasta świadomość. Wzrasta potrzeba spowiedzi i chęć poprawy życia tam, gdzie można coś zmienić na lepsze. Zażyłość wśród uczestników można podsumować jednym słowem – przyjaciele. Nie ma barier w zadawanych pytaniach. Na ostatnich rekolekcjach poruszone były między innymi następujące tematy:

 

– jak rozumieć wskazówki podane s. Faustynie przez Pana Jezusa?;

– dotyczące Godziny Miłosierdzia, Niedzieli Miłosierdzia i praktyk pierwszych sobót miesiąca.

– “modne” życie par pod jednym dachem bez ślubu – grzech cudzy.

– pokropek – co to takiego?;

– wizje czyśćca – przykłady z życia;

– Matka Boża Różańcowa – skąd ta nazwa, co się działo na przestrzeni wieków, co dotyczy właśnie takiej nazwy Matki Bożej?

– dlaczego Jezus przyszedł na świat?;

– życie św. Józefa.

 

Odpowiedzi nie są banalne ani proste, a ks. Jerzy wyjaśnił wszystko w jasny i przystępny sposób. Było więcej tematów, których nie sposób wszystkich wymienić.

 

Mieszkaliśmy w nieskazitelnie czystych pokojach z łazienkami, jadaliśmy trzy razy dziennie smaczne posiłki przygotowane przez Siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

 

Był czas na osobistą i wspólnotową modlitwę.

 

Czuwanie nocne sobotnio-niedzielne na Jasnej Górze u stóp obrazu było spotkaniem nie tylko z Bożą Matką, lecz również z pallotyńskimi misjonarzami, którzy w tym dniu mają swoje czuwanie.

 

Spotkania te przybliżają sprawy misji, budzą świadomość i chęć osobistej pomocy misjom. Wzruszyłam się, kiedy zobaczyłam pięćdziesięciu młodych wolontariuszy, którzy święcili swoje krzyże misyjne i otrzymali zadanie posługi na Syberii. Widziałam ich rozmodlone, łzami nadbiegłe oczy, którymi wpatrywali się w oblicze Czarnej Madonny. Twarze zawierzenia.

 

Niedziela, godz 13 – po obiedzie czas na pożegnania, uściski, wymianę numerów telefonu. Jeszcze na chwilę przed obraz Matki, na ostatnie prośby i podziękowania.

 

Jak Pan Bóg pozwoli, spotkamy się za rok.

 

Zapraszamy wszystkich, którzy czytają tę moją wiadomość. Modlitwy i wyciszenia nigdy nie jest za dużo w tym naszym zabieganym świecie. Weź swój czas w swoje ręce; zaplanuj; kiedy przyjdzie czas, zgłoś chęć uczestniczenia w rekolekcjach; przyjedź, a jestem przekonana, że zechcesz powracać.

 

Kończąc, serdecznie wszystkich pozdrawiam.

 

Szczęść Boże,

Maria Pałetko