Rwanda: Projekt pomocy głodującym rodzinom w czasie epidemii

Drodzy Przyjaciele Misji,

Pokój zmartwychwstałego Chrystusa niech będzie z wami! Serdecznie pozdrawiam Was w imieniu pallotynów pracujących w Rwandzie i Demokratycznej Republice Konga. Modlimy się, aby COVID-19 wkrótce się skończył, nie pozostawiając zagrażających życiu konsekwencji dla Was i członków Waszych rodzin.
Koronawirus zagraża całemu światu. Zabił już wiele osób, inni są nim dotknięci i dotyczy to wszystkich dziedzin życia. Przybył również do Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga, gdzie jesteśmy zaangażowani jako pallotyni. Nasi Współbracia pracują w 4 parafiach w Rwandzie i w 2 w DRK. Angażujemy się również w 3 sanktuaria i 3 centra pielgrzymkowe oraz szkolenia duchowe w Rwandzie i w centrum duchowe w DR Konga.
Ludzie są zmuszani do pozostania w domu i wychodzenia tylko w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb: jedzenia, wizyt lekarskich lub usług. A jednak większość obywateli żyje codziennie z pracy i wynagrodzenia. Inni żebrzą od drzwi do drzwi lub czekają tylko na hojność parafialnych Caritas i sąsiadów. Wszyscy ci ludzie ciągle wzywają pomocy. Współbracia starali się pomóc rezerwami parafii Caritas, ale środki się zmniejszyły. Rzeczywiście, kościoły są zamknięte, nie ma też Mszy świętych, darowizn ani żadnych ofiar.
W przypadku Rwandy w ubiegłym tygodniu rząd rozpoczął dystrybucję żywności dla głodnych rodzin w mieście Kigali (3 kg ryżu i fasoli dziennie na rodzinę). Ale liczba potrzebujących wciąż rośnie. Jako kapłani i pasterze odczuwamy ból. Chcielibyśmy zrobić coś, aby złagodzić cierpienie naszych braci i sióstr. Mając dość jedzenia, pozostaną w domu, będą bezpieczni od Covid-19, chroniąc siebie i innych.
Liczba pilnie potrzebujących rodzin wynosi 186 z 991 członkami w 6 parafiach pallotyńskich w Rwandzie w Demokratycznej Republice Konga. Są wśród nich rodzice, dzieci w różnym wieku, członkowie rodziny lub adoptowane dzieci mieszkające pod jednym dachem. Pallotyni zobowiązują się do zakupów, logistyki i dystrybucji żywności w ramach tego projektu.
Z góry wyrażamy wdzięczność i serdecznie prosimy o wsparcie i wysłuchanie naszego duszpasterskiego wołania o pomoc głodującym. Dziękujemy za każdy dar serca. Zawierzamy Was macierzyńskiemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny z Kibeho i św. Wincentego Pallottiego, naszego Założyciela.

ks. Eugene Niyonzima SAC
Przełożony Prowincji Św. Rodziny Rwanda/DRK