ŚDM w Panamie: Od Maryi uczmy się zawierzenia Bogu!

22 stycznia Panama stała się światową stolicą młodych ludzi. Do, małego środkowoamerykańskiego kraju przybyła młodzież z ponad 140 krajów świata, aby wspólnie z papieżem Franciszkiem rozważać słowa będące myślą przewodnią spotkania „Oto ja służebnica Państwa, niech mi się stanie według słowa twego (Łk 1,38)

Maryja zajmuje szczególne miejsce w sercach społeczeństw latynoskich. Ewangelizacja kontynentu latynoamerykańskiego jest ściśle związana z objawieniami Matki Bożej, która ukazywała się Indianom, rozpalając ich serca gorliwością wyznawania „nowej religii” wobec której na początku czuli w sercach wrogość. „Wiara w Chrystusa była dla naszych przodków wielkim uwalniającym darem. Przyniosła im wolność od lęku przed bóstwami. . Wypełniła pokojem i miłością, do tego stopnia, ze byli gotowi oddawać za nią życie”, mówi jedna z uczestniczek spotkania.

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie nie mogło zabraknąć Maryi. Patronka Panamy, Matka Boża Starsza (Santa Maria la Antigua) otwiera pochód świętych patronów tego młodzieżowego spotkania. Gościem oczekiwanym jest także Matka Boża Fatimska, którą przywieźli pielgrzymi z Portugalii

Podczas mszy św. inaugurującej ŚDM miejscowy ordynariusz abp. Jose Domingo Ulloa Mendieta witając młodych powiedział, iż nie powinni bać się świętości, tak jak Maryja nie bała się powiedzieć Boga „fiat”. Swoje sprawy powinni polecić Matce Boga, która uczy jak mówić „tak” i służyć bliźniemu.

Być świętym, drodzy młodzi, to nie jest mit, to rzeczywistość. To dlatego przyszliśmy tutaj w pielgrzymce – aby być świętymi, aby być świadkami życia jak nimi byli patronowie ŚDM w Panamie – Marcin de Porres, Róża z Limy, Juan Diego, José Sánchez del Río, Jan Bosko, siostra Maria Romero Meneses, Jan Paweł II i przede wszystkim Oscar Arnulfo Romero” – mówił do młodych przybyłych do Panamy abp Ulloa Mendieta.

Arcybiskup wyraził słowa uznania dla wielu młodych, którzy, aby przybyć do Panamy musieli pokonać wiele przeszkód. Ta postawa młodych, zauważył miejscowy ordynariusz świadczy o ich głębokim pragnieniu dążenia do poznania Boga i do zażyłej więzi z Nim, aby móc wspólnie zmieniać świat.

„Wy, drodzy pielgrzymi przybyliście z ponad 140 krajów, aby spotkać się razem i razem marzyć. Nowy świat i nowy Kościół są możliwe. Dziękuję, kochana młodzieży, ponieważ wobec trudności potrafiliście przeskoczyć przeszkody, aby spotkać się w tym małym narodzie, w tym małym Kościele, który od dzisiaj staje się stolicą młodzieży. A mówić o młodzieży to mówić o nadziei, ponieważ zmiana w świecie, zmiana w Kościele przyjdzie jedynie od was, droga młodzieży”

23 stycznia o godzinie 16.30 czasu miejscowego do Panamy przybędzie papież Franciszek.

Podczas mszy św. inauguracyjnej metropolita Panamy podziękował Franciszkowi za wybranie jego kraju na miejsce ŚDM, dzięki czemu w tym wielkim wydarzeniu będzie mogła uczestniczyć młodzież z „egzystencjalnych i geograficznych peryferii”. Jak podkreślił, spotkanie będzie „balsamem na trudne sytuacje w jakich wielu z nich żyje bez nadziei, szczególnie dla młodzieży tubylczej i pochodzenia afrykańskiego, dla młodych migrantów, zostawionych samym sobie w krajach pochodzenia i tym samym zagrożonych popadnięciem w handel narkotykami, handel ludźmi, przemoc”.

(Fides, rv.)(U.S.)