SŁOWACJA

Księża Pallotyni podjęli pracę na Słowacji w 1993 roku odpowiadając na prośbę bpa Franciszka Tondry, który chciał ubogacić swoją diecezję różnymi charyzmatami wspólnot zakonnych. W tym też roku otrzymali parafię w Smiżanach i Predajnej. W 1999 roku otworzyli nowy dom w Hronskim Benadiku.

Delegatura słowacka ma różnorodne zadania. Księża Pallotyni prowadzą pracę parafialną pomagając tamtejszemu Kościołowi. Przy parafiach rozwijają szereg dzieł zgodnych z pallotyńskim charyzmatem. Nieustannie poszerza się zakres ich pracy duszpasterskiej, szczególnie w propagowaniu kultu Miłosierdzia Bożego. Są też już pierwsze, pallotyńskie powołania z terenu Słowacji.

Image

Pallotyni są obecni w trzech diecezjach Słowacji:

1. Smiżany w diecezji spiskiej – stały się centrum kultu Miłosierdzia Bożego. Obecnie w budowie jest Kościół i dom pallotyński. Powołano wydawnictwo, które propaguje między innymi książki poświęcone Miłosierdziu Bożemu. W dużym nakładzie rozchodzi się Apostoł Bożego Miłosierdzia.

2. Predajna w diecezji bańsko-bystrzyckiej – to miejsce intensywnej pracy duszpasterskiej z młodzieżą i budowa centrum oazowego.

3. Hronski Benadik w diecezji bratysławsko-trnawskiej – jest domem wielozadaniowym. Znajduje się tu parafia, Sanktuarium Przenajdroższej Krwi Chrystusa z relikwią Krwi Chrystusa, miejsce pielgrzymek – oraz dom rekolekcyjny. Działa tu diecezjalna Szkoła Animatora, która ma przygotowywać animatorów wspólnot kościelnych, co na dzień dzisiejszy jest wielką potrzebą tamtejszego Kościoła.

Dnia 22 czerwca 2003 r. w czasie uroczystej celebracji Eucharystii, Arcybiskup Pragi ks. kard. Mirosław Vlk, powierzył trosce duszpasterskiej pallotynów Prowincji Chrystusa Króla z Delegatury na Słowacji, sanktuarium i parafię w Starej Bolesłavi, w Republice Czeskiej.

Więcej wydarzeń i aktualności ze SŁOWACJI i CZECH…]