Ząbki: Srebrny jubileusz kapłaństwa ks. Romana Rusinka SAC

W dniu 10 maja 2018 r. we wspólnocie pallotyńskiej w Ząbkach obchodziliśmy jubileusz 25-lecia święceń prezbiteratu wieloletniego misjonarza, ks. Romana Rusinka SAC.

Świętowanie rozpoczęliśmy o godzinie 12.15 Mszą św. koncelebrowaną, którą sprawowało ok. 20 kapłanów pod przewodnictwem Księdza Jubilata. Na początku Mszy św. przybyłych gości oraz Współbraci powitał ks. Rektor Aleksander Orzech SAC.  Szczególne powitanie skierował do mamy,  siostry i przyjaciół  Jubilata. W kazaniu ks. prof. dr hab. Czesław Parzyszek SAC, długoletni przełożony prowincjalny,  ukazał krótki rys drogi do kapłaństwa ks. Romana oraz podkreślił wielkość i świętość sakramentu kapłaństwa. Kończąc złożył Księdzu Jubilatowi najlepsze życzenia, by nadal realizował swe powołanie na wzór najwyższego kapłana Jezusa Chrystusa.

W czasie dziękczynienia odśpiewaliśmy hymn uwielbienia „Ciebie Boga wysławiamy” dziękując za dar kapłaństwa.  Przed błogosławieństwem ks. Roman w ciepłych i serdecznych słowach podziękował wszystkim za modlitwę i uczestnictwo w liturgii Mszy św.

Po Eucharystii, w czasie obiadu wznieśliśmy toast śpiewając „Plurimos annos”. Dalsza część jubileuszowego świętowania przeniosła się do naszej domowej „kawiarenki”.

Misjonarz ks. Roman Rusinek święcenia kapłańskie przyjął 08 maja 1993 r. przez posługę ks. bp Alojzego Orszulika SAC. W tym samym roku rozpoczął przygotowania do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej. W latach 1994-95 odbył kurs języka francuskiego w Belgii, po którym wyjechał na misje do Rwandy, gdzie pracował do 2001 r. Rok później podjął pracę w Bazylice Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Do Ojczyzny powrócił w 2002 roku. Od tego czasu poświęcił się animacji misyjnej w Pallotyńskim Sekretariacie Misyjnym w Ząbkach, pełniąc funkcje rekolekcjonisty i Duchowego Opiekuna Pallotyńskiej Adopcji Serca. Jest wielkim czcicielem Matki Bożej i krzewicielem Jej orędzia z Kibeho. Jest przewodnikiem pielgrzymek do sanktuariów Maryjnych. Ks. Roman jest autorem książek o tematyce misyjnej: „Dzieci Rwandy”, „Kibeho – Cud w sercu Afryki”, „W świecie bajek, przysłów i powiedzeń środkowoafrykańskich”, „Przywrócić nadzieję – Adopcja Serca”. Jego pasją jest malarstwo i sport.


Drogi Jubilacie! Niech przez następne dwadzieścia pięć lat kapłaństwa towarzyszą Ci słowa św. Wincentego Pallottiego: „Wszystko na nieskończoną chwałę Boga, dla zniszczenia grzechu i dla zbawienia dusz”.


br. Adam Fułek SAC