Turcja: Biskup Bizzetti “Jesteśmy świadkami ciągłych prób zastraszania katolików”

Trabzon (Fides) – 4 lutego w Trabzon (Anatolia), na wschodzie Turcji, doszło do próby zniszczenia Kościoła katolickiego przy użyciu ładunku wybuchowego. Przed 12-oma laty w tym samym miejscu został zamordowany włoski misjonarz, Andrea Santoro. Próby zniszczenia świątyni dokonano więc w przeddzień 12 rocznicy tragicznej śmierci włoskiego duchownego i kilka godzin przed wizytą prezydenta Turcji Recepa Erdogana w Watykanie.

Wikariusz Apostolski Anatolii, bp. Paolo Bizzetti (sj) podkreślił, iż jest to jeden z poważniejszych ataków, które zdarzyły się w tym miejscu. „Od dawna jesteśmy świadkami prób zastraszania katolików. Ataki na naszą świątynię wprawdzie nie oddają nastrojów lokalnej społeczności, która jest pozytywnie nastawiona do katolików, niemniej jednak grupy stojące za nimi znane są ze swojej nietolerancji religijnej i rosną w siłę”. Biskup zauważa, iż katolicy mają coraz większe obawy związane ze swoim bezpieczeństwem i możliwością wyznawania wiary. Zwłaszcza, że skargi zgłaszane na policje nie spotykają się z większym odzewem.

Zdaniem bp. Bizzetti problemem Turcji jest postępujące ograniczanie wolności słowa i swobód obywatelskich, co uderza także w chrześcijan. W kraju dają o sobie coraz częściej znać agresywne grupy fundamentalistyczne. Dlatego katolicy tureccy wiążą duże nadzieje z wizytą tureckiego przywódcy u papieża Franciszka. Oczekują prawnego uznania Kościoła katolickiego, co pozwoli wspólnocie katolickiej pełnić swoją duszpasterską misję. Jak podkreślił Wikariusz Apostolski to właśnie działalność duszpasterska Kościoła katolickiego napotyka największy opór i agresję. „Wiadomo przecież, że Kościół katolicki zgodnie ze swą misją i tradycją nie ogranicza się do liturgii, ale podejmuje też inne inicjatywy, choćby takie jak posługa charytatywna, duszpasterstwo młodzieży czy szkolnictwo”.

5 lutego papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Turcji Recepa Erdogana. Jak podał watykański komunikat podczas spotkania przywódców obu państw „podjęto kwestię relacji dwustronnych, a także mówiono o sytuacji w Turcji, o położeniu wspólnoty katolickiej, o zaangażowaniu w przyjmowanie licznych uchodźców i związanych z tym wyzwaniami. Mówiono również o sytuacji na Bliskim wschodzie i statusie Jerozolimy. Podkreślono potrzebę promowania pokoju i stabilizacji w regionie poprzez dialog i negocjacje, w poszanowaniu praw człowieka i prawa międzynarodowego” (rv).

(Fides, 7/2/2018). (U.S.)