W 2007 r. Polacy wpłacili ponad 5,5 mln zł na Papieskie Dzieła Misyjne

Ponad 5,5 mln zł wpłacili Polacy na rzecz papieskich Dzieł Misyjnych w 2007 roku. Podsumowania dokonano podczas zebrania Krajowej Rady PDM w Sulejówku pod Warszawą, które zakończyło się 19 lutego.
Hasłem spotkania były słowa: „Być dzisiaj uczniem Chrystusa”. Część spotkania poświęcona była Papieskiemu Dziełu Misyjnemu Dzieci, które w Polsce obchodzi 150-ą rocznicę istnienia. W ramach obchodów 150-ej rocznicy powstania Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci już jutro (20 lutego) w Warszawie odbędzie się sesja naukowa. Tematem sympozjum będą m.in. zadania, jakie stoją przed Dziełami Misyjnymi Dzieci.

Kulminacją jubileuszu PDMD będzie VII Krajowy Kongres Misyjny Dzieci pod hasłem „Od Bałtyku po gór szczyty jesteśmy misjonarzami Chrystusa”. Kongres trwać będzie od 6 do 7 czerwca br. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Do udziału w kongresie zaproszone są wszystkie dzieci zrzeszone w PDMD oraz te, które chcą włączyć się w jego szeregi, a także animatorzy, rodzice, wychowawcy, katecheci i duszpasterze. Uczestniczące w spotkaniu dzieci wspomogą rówieśników z Mongolii, z najmłodszego Kościoła na świecie.

Wybór miejsca kongresu nie jest przypadkowy, gdyż PDMD rozpoczęło swoją działalność na przełomie lat 1857/1858 właśnie w Krakowie. Od 1857 roku Dzieło to, pod nazwą Świętego Dziecięctwa Pana Jezusa, prowadziły w Małopolsce siostry szarytki. W 1872 r. kierownictwo przejęli księża misjonarze św. Wincentego ? Paulo. We wszystkich diecezjach zostało ono wprowadzone w 1928 r. Wtedy też został mianowany jego dyrektor krajowy – ks. Hugo Król CM, który mieszkał w Krakowie. W 1927 r. działało już 857 lokalnych stowarzyszeń Dzieła w wielu diecezjach. Obecnie Dzieło prowadzone jest we wszystkich polskich diecezjach, choć w różnym wymiarze.

Najbardziej rozpowszechnioną akcją prowadzoną przez dzieci zgromadzone w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci są „Kolędnicy Misyjni”, kolędujący w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia i zbierający dzięki temu fundusze na rzecz rówieśników w krajach misyjnych. Coraz bardziej popularna staje się też misyjna formacja dzieci pierwszokomunijnych, które w wybrany dzień Białego Tygodnia podejmują duchowa i materialną pomoc dla misji. Stosunkowo najmniej znana w Polsce jest „Dziecięca Godzina Święta”, podczas której w szkołach, kościołach parafialnych i kaplicach dzieci z całego świata jednoczą się na wspólnej modlitwie różańcowej w intencji pokoju w rodzinach i na świecie. Jest to inicjatywa Apostolstwa Fatimskiego „Dzieci Eucharystii”, ale uczestniczą w niej także dzieci z PDMD.

Konferencja Episkopatu Polski na 339. Zebraniu Plenarnym KEP (13-14 III 2007 r.) ustanowiła rok duszpasterski 2008 „Rokiem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci”. Tym samym Kościół w Polsce prosi wszystkich kapłanów, katechetów, animatorów, wychowawców oraz całe wspólnoty parafialne o zapoznanie się z ideą Dzieła i skorzystanie z jego owoców. Biskupi polscy – w dokumencie II Polskiego Synodu Plenarnego (1991-1999) „Misyjny adwent nowego tysiąclecia” (nr 64-67) – zachęcali do propagowania Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci we wszystkich parafiach i szkołach.

Papieskiemu Dziełu Misyjnemu Dzieci poświęcona jest tegoroczna edycja konkursu „Mój szkolny kolega z misji”, przeznaczonego dla wszystkich uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych. Finał konkursu odbędzie się 7 czerwca 2008 r. podczas jubileuszowego kongresu PDMD w Krakowie-Łagiewnikach. Także 42. Ogólnopolskie Sympozjum Misyjne Kleryków w WSD w Legnicy w dniach 27-30 czerwca będzie nawiązywać do działalności Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

KAI/J