Boże, Ojcze Miłosierny, zawierzamy Ci ludzi młodych
ze wszystkich narodów, ludów i języków.
Prowadź ich bezpiecznie po zawiłych ścieżkach
współczesnego świata
i daj im łaskę owocnego przeżycia
Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
(Z modlitwy Światowych Dni Młodzieży)
Drodzy Przyjaciele Misji
W Roku Życia Konsekrowanego wyrażamy Bogu naszą wdzięczność za osoby poświęcone Bogu przez profesję rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Jest to szczególna forma życia, która wymaga wielu wyrzeczeń, ale prowadzi do zjednoczenia z Bogiem i Kościołem. Coraz mniej młodych ludzi ma odwagę do pójścia drogą życia zakonnego. Papież Franciszek z troską i zachętą zwraca się do młodzieży: „Ewangelia jest słowem, które wyzwala, przekształca i czyni nasze życie piękniejszym. Jakże to wspaniale dać się zaskoczyć Bożym powołaniem, przyjąć Jego Słowo, stawiać kroki śladem Jezusa, adorując tajemnicę Boga i wielkodusznie poświęcając się innym!”
Niejedno powołanie kapłańskie czy zakonne zrodziło się podczas Światowych Dni Młodzieży, których inicjatorem był św. Jan Paweł II. Po raz pierwszy papież zgromadził rzesze młodych z całego świata w Buenos Aires (1987). Następnie zaprosił ich do Santiago de Compostela (1989), Częstochowy (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryża (1997), Rzymu (2 000) i Toronto (2002). Kontynuatorem spotkań stał się Benedykt XVI. Pod jego przewodnictwem odbyły się spotkania w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). Na kolejnym spotkaniu z młodzieżą w Rio de Janeiro (2013) papież Franciszek ogłosił, że w 2016 roku, XXIX Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie.
Dzisiaj to wydarzenie wydaje nam się bardzo odległe, ponieważ zjazd młodzieży z całego świata do Krakowa odbędzie się w dniach 26-31 lipca 2016 r., jednak przygotowania do niego już trwają. 13 kwietnia 2014 r. papież Franciszek przekazał polskiej młodzieży znaki ŚDM, aby peregrynowały po diecezjach polskich, a także po Europie Wschodniej. Są to Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani podarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II. Towarzyszą one młodym nie tylko na spotkaniach międzynarodowych, ale stale „wędrują” po świecie. Przy Ikonie codziennie trwa adoracja Krzyża i modlitwa .
Spotkanie z papieżem w Krakowie poprzedzi tygodniowy pobyt gości w diecezjach. W tym czasie młodzież z różnych kontynentów będzie miała okazję poznać naszą kulturę, religijność, gościnność oraz piękno ojczyzny św. Jana Pawła II, inicjatora tego wspaniałego przedsięwzięcia.
Drodzy Współpracownicy
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie są dla nas wszystkich wielką radością, ale również wzbudzają poczucie odpowiedzialności za młodzież z Afryki i Ameryki Łacińskiej, która planuje przyjazd do Polski. Nasi misjonarze, posługujący w krajach misyjnych, pragną wesprzeć swoich parafian w dotarciu do Krakowa. W ramach przygotowań pragniemy pomóc im poprzez dofinansowanie kosztów przyjazdu młodzieży i odpowiednie przyjęcie w naszym kraju. Zwracam się do Was z gorącą prośbą o przyłączenie się do tego projektu. Ułatwmy przyjeżdżającym możliwość pogłębienia ich relacji z Bogiem, zwłaszcza teraz, w czasach postępującej laicyzacji. Proszę Was również o otoczenie uczestników ŚDM modlitwą, aby to doświadczenie przyniosło błogosławione owoce w ich życiu.
MSZE ŚWIĘTE PIELGRZYMKOWE – DRUCZEK TUTAJ
ZGŁOSZENIE ELEKTRONICZNE – TUTAJ
Drodzy, tradycyjnie jak co roku, będziemy zanosić Wasze intencje do Matki Bożej w Ostrej Bramie i na Jasnej Górze. Każdego dnia w czasie pieszych pielgrzymek do Wilna i Częstochowy pielgrzymi będą modlić się podczas Mszy św. pielgrzymkowych w Waszych intencjach przesłanych wcześniej do naszego sekretariatu. Ofiary pieniężne złożone z tej okazji zostaną przeznaczone na dofinansowanie kosztów przyjazdu młodzieży z krajów misyjnych na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Zapraszam Was do wspólnej wędrówki do Wilna i na Jasną Górę, a tych, którzy nie mogą osobiście wyruszyć na szlak, do pielgrzymowania duchowego (szczegóły w dalszej części listu).
Czcigodni Dobrodzieje, dziękuję Wam za dotychczasową ofiarną współpracę i ponawiam prośbę o wsparcie młodzieży z krajów misyjnych. Ze względu na stan wiary wśród katolików dzisiaj i przyszłość Kościoła zaangażujmy się w pomoc dla uczestników XXIX Światowych Dni Młodzieży. Niech Matka Boża, wzór każdego powołania, chroni Was i wspiera w codziennym dążeniu do zjednoczenia z Bogiem.
ks. dr Grzegorz Młodawski SAC
Dyrektor ds. Misji i Pomostu
PIELGRZYMUJ – POZOSTAJĄC W DOMU
Zapraszamy na pielgrzymi szlak przez duchowe uczestnictwo.
Wszystkich tych, którzy z różnych względów nie mogą podjąć trudu wędrowania, zachęcamy do towarzyszenia pielgrzymom sercem i modlitwą. Można w ten sposób pomnożyć dobro duchowe oraz uzyskać wiele łask. Liczymy na Waszą modlitwę i ofiarowanie trudu codziennego dnia w intencjach, w których pątnicy modlą się w czasie drogi.
PLAN DNIA PIELGRZYMA DUCHOWEGO
· modlitwy poranne, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP,
· udział w porannej lub wieczornej Mszy św. (lub komunia duchowa),
· Koronka do Siedmiu Boleści,
· godz. 12.00, Anioł Pański,
· różaniec,
· godz. 15.00, Koronka do Miłosierdzia Bożego lub Droga Krzyżowa,
· w piątki: lektura duchowa,???? Może to w ogóle usunąć, albo przenieść na koniec, po apelu
· godz. 21.00, Apel Jasnogórski w łączności z Radiem Maryja.
Podany plan można dopasować do swojego rytmu dnia.
Modlitwa Pielgrzyma Duchowego
Maryjo, Matko Boża, w Twoim Niepokalanym Sercu składam moje duchowe pielgrzymowanie. Jestem razem z pątnikami, którzy zmierzają ku Tobie. Ten dzisiejszy dzień ofiaruję w intencjach pielgrzymkowych. Oddaję Ci, Matko, moje radości i troski, spotkania i rozmowy, wszystkie pragnienia i dobre uczynki. Proszę Cię, Maryjo, bądź naszą Przewodniczką na wszystkich drogach naszego życia, ucz mnie nieustannie wypełniać wolę Ojca, pogłębiać więź z Jezusem. A kiedy przyjdzie kres mojego ziemskiego pielgrzymowania, bądź przy mnie i zaprowadź bezpiecznie do domu Naszego Ojca. Amen