Wenezuela/Guarenas: XX-lecie obecności pallotynów w Wenezueli

29 października 2017 r. w naszej wspólnocie w Guarenas obchodziliśmy jubileusz XX-lecia obecności pallotynów na ziemi wenezuelskiej. 1 października 1997 r. na zaproszenie księdza biskupa Gustavo Garcia Naranjo przybyli trzej pierwsi misjonarze pallotyńscy: ks. Adam Gąsior SAC, ks. Paweł Majewski SAC oraz ks. Tadeusz Popiołek SAC. Pojawili się w nowopowstałej diecezji niecały rok po jej ustanowieniu przez władze kościelne. Można powiedzieć że mamy szczęście współtworzyć diecezję w Guarenas od początku jej istnienia.

Najważniejszym punktem uroczystości była Msza Święta odprawiana w kościele San Nicolas de Bari, który mieści się w Nowej Casarapie. Głównym celebransem był ks. bp. Gustavo Garcia Naranjo. Podczas kazania wspominał naszych współbraci posługujących w parafii, gdzie rozpoczęła się przygoda misyjna polskich pallotynów. Nie brakło wielu wspomnień i wyrazów radości ze strony księdza biskupa, naszych wiernych, ale także i my sami mieliśmy pragnienie wyrazić wdzięczność za owocną współpracę w budowaniu Kościoła diecezji w Guarenas.

Miłym akcentem była również obecność konsula Rzeczpospolitej Polskiej Pawła Szymańczaka. Pragnął on przeżyć z nami ten radosny moment jubileuszu i wspomnień pallotyńskiej posługi na ziemi wenezuelskiej. Jak sam zauważył jest to też reprezentowanie naszej ojczyzny poza granicami kraju. Podziękował księdzu biskupowi za miłe, ojcowskie przyjęcie obywateli kraju, który reprezentuje, a parafian zapewnił, że po tylu latach pallotyni są już ich księżmi. Co oczywiście spotkało się z wielkim aplauzem.

W duchu pallotyńskiej jedności przybyli również wraz ze swoim proboszczem ks. Robertem Płachtą SAC wierni z najmłodszej parafii, w której posługujemy w Wenezueli, a mianowicie ze stołecznej dzielnicy Montalban.

29 października w kalendarzu wenezuelskich pallotynów zapisze się jako dzień wielkiego dziękczynienia Bogu i ludziom. Bogu ponieważ On wlewa pragnienia misjonarskie w serca kapłanów, On łączy ludzi, którzy mogą sobie nawzajem pomóc, On nas wysłał do Wenezueli. Dziękujemy ludziom wśród, których posługuje nasze najmniejsze Stowarzyszenie. A także współbraciom, tym którzy byli tutaj między nami, tym którzy teraz tworzą naszą delegaturę.

Ks. Dawid Dziedzic SAC