Wenezuela: Postulat już za nami

W lipcu i sierpniu 2018 r. odbyła się formacja w postulacie kandydatów wenezuelskich do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni). Postulat miał miejsce w dwóch wspólnotach w Wenezueli. Rozpoczęliśmy w Guarenas a zakończyliśmy w Upata. Z grona kilku kandydatów, którzy się zgłosili, ostatecznie dojechało dwóch Randys i Alvis. Przez cały czas postulatu towarzyszył nam Rafael, nasz seminarzysta, który powrócił z Kolumbii. Jak to zwykle bywa w postulacie, było dużo modlitwy, pracy i wypoczynku.

Celem postulatu było bliższe poznanie nowych kandydatów i zaszczepienie ducha pallotyńskiego. Postulanci przybyli z dwóch części Wenezueli. Randys z zachodu, części górzystej Wenezueli, obfitującej w powołania kapłańskie. Alvis ze wschodu, części bardziej misyjnej, z naszej parafii z Upata.

Każdy dzień był wypełniony różnymi aktywnościami. Postulanci poznawali nasze parafie w Guarenas, Caracas i Upata. Pracowali z parafianami przy dwóch kościołach i poznawali wspólnoty. Popołudniami uczestniczyli w Eucharystii i wsłuchiwali się w konferencje, które przybliżały im naszą duchowość i postać Założyciela św. Wincentego Pallottiego. Znajdowaliśmy czas także na wypoczynek. Cały czas byliśmy pod opieką ks. Grzegorza i ks. Andrzeja. Zwiedziliśmy Guarenas i okolicę, udało się zwiedzić część Caracas i odwiedzić Konferencję Episkopatu Wenezueli. Ks. Zdzisław Łodygo SAC zapoznał kandydatów z pracą w Caracas i pokazał kawałek tego pięknego miejsca.

Doskonałą chwilą odpoczynku był czas spędzony w kinie, a także na plaży w La Guaira. Zadowoleni postulanci udali się do Upata, gdzie prócz codziennych stałych obowiązków, uczestniczyli w pracach na plantacjach, wędrowali w góry, poznawali Wspólnoty i wioski przynależące do naszych parafii. Pomagali przy ewangelizacji misyjnej. Wszystko pod opieką naszych Współbraci ks. Roberta i ks. Dawida.

Czas miesięcznego postulatu dobiegł końca. Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy przy tak wielu trudnościach, które teraz przeżywamy, pomóc chłopakom poznać nasz pallotyński charyzmat, wspólnie odpocząć i przygotować ich do dalszego etapu formacji.

ks. Andrzej Tekieli SAC