Wybrzeże Kości Słoniowej

 

Stolica kraju: Yamoussoukro

Powierzchnia kraju: 322,4 tysięcy km² (trochę większa od Polski)

Język kraju: francuski

4 placówki: Abidżan, Grand-Béréby, Yamoussoukro, Abobo

6 misjonarzy: ks. Zenon Bazan SAC, dk. Cezary Czerwiński SAC, br. Zbigniew Kłos SAC, ks. Antoni Myjak SAC, ks. Adam Pacuła SAC, ks. Dariusz Sala SAC

 

Obecność polskich pallotynów z Prowincji Chrystusa Króla na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest związana z wybudowaniem bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro. W grudniu 1990 r. na prośbę Jana Pawła II kard. Józef Tomko, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, zaproponował, aby polscy pallotyni wyróżniający się doświadczeniem pracza misyjnej w Rwandzie objęli opieką duszpasterską bazylikę Matki Bożej Pokoju w Yamussoukro. Z początkiem 1991 r. pallotyni rozpoczęli pracę przy bazylice w Yamoussoukro.
Z myślą o rozszerzeniu obecności pallotyńskiej na Wybrzeżu Kości Słoniowej sukcesywnie podejmowano nowe parafie w Abidżanie, ekonomicznej  i administracyjnej stolicy kraju, a następnie w Grand-Béréby. Objęcie opieką duszpasterską drugiej placówki przyczyniło się do utworzenia 28 października 1998 r. Delegatury Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego pw. Matki Bożej Pokoju z siedzibą w Abidżanie.
Pomimo wojny i różnych trudności, które kładą się cieniem na pracy misyjnej, optymistycznym znakiem są powołania miejscowe do Stowarzyszenia. Pierwszy pallotyn z Wybrzeża Słoniowej został wyświęcony w lipcu 2010 r. Jest nim ks. Pierre Dibi Koffi SAC.