Ząbki: Dwunasta rocznica śmierci śp. księdza Stanisława Kuracińskiego SAC

W dniu 23 lutego 2018 r. minęła 12. rocznica śmierci księdza Stanisława Kuracińskiego, długoletniego Sekretarza ds. Misji i Ewangelizacji Wschodu. W tym dniu pracownicy Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego i Pomostu oraz Fundacji Salvatti.pl zgromadzili się na Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył sekretarz ds. misji i dyrektor Pomostu, ks. Grzegorz Młodawski SAC. We wstępie celebrans przedstawił wkład i zasługi ks. Stanisława w pallotyńskie dzieła misyjne.

W tym dniu Ojciec Święty Franciszek wezwał katolików i wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie zwłaszcza Sudanie Południowym i w Demokratycznej Republice Konga, gdzie ks. Stanisław był jednym z głównych organizatorów misji pallotyńskich. Odpowiadając na prośbę Papieża modliliśmy się, aby w tych krajach zapanował upragniony pokój.

Ks. Stanisław Kuraciński przeżył prawie 70 lat, w tym 47 lat w kapłaństwie. W 1974 r. ustanowiony został Sekretarzem ds. Misji w Polskiej Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, którą pełnił do dnia swojej śmierci. Zorganizował od podstaw Pallotyński Sekretariat Misyjny w Ząbkach. W trosce o animację apostolską i misyjną ludzi świeckich stworzył pallotyńskie domy rekolekcyjne w Konstancinie, Świętej Katarzynie i Wrzosowie.

Jako Sekretarz ds. Misji Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego był jednym z głównych organizatorów pallotyńskich misji w Rwandzie, Kongu, Brazylii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Korei Południowej, Papui Nowej Gwinei, Wenezueli i Kolumbii.

Był również głęboko zaangażowany w pomoc katolikom w krajach byłego Związku Radzieckiego, m.in. jako członek powołanego przez Konferencję Episkopatu Polski Zespołu Pomocy Kościelnej Katolikom w byłym Związku Radzieckim i członek Sekcji Pomocy Kościołom w Ameryce Południowej i w krajach byłego ZSRR. Aktywnie organizował też pomoc Pallotynom pracującym na Ukrainie i Białorusi koordynując prace pallotyńskiego Sekretariatu ds. Ewangelizacji Wschodu.

Niech Bóg obdarzy go życiem wiecznym.

Br. Adam Fułek SAC